ABD ordusu tarafından 'Süper lazer' silahı için start verildi

ABD ordusu tarafından 'Süper lazer' silahı için start verildi
ABD basınında yer alan iddiaya göre, ABD ordusu 'süper lazer' olarak da anılan 150 kilowatt güçteki bir lazer silahı geliştirmek için çalışmalara başladı.18.04.2017 13:11


ABD basınında yer alan iddiaya göre, ABD Donanması 150 kilowatt güçteki bir lazer silahına 2020 yılında sahip olacak. Silah sanayi üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen Centre for Strategic and Budgetary Assessments çalışanı Mark Gunzinger ülke basınına yaptığı açıklamada bu silahın 2020 yılında test edilmeye başlanacağını duyurdu. 

Test işlemleri için hazır

Geçtiğimiz haftalarda ABD'li dev silah üreticisi Lockheed Martin geliştirdikleri lazer silahının test işlemleri için ABD ordusuna teslim edilmeye hazır olduğunu açıkladı. F-35 savaş uçağının üreticisi Lockheed Martin ABD ordusuna teslim edilmek üzere 60 kilowatt'lık bir lazer silahı geliştirmişti.

İngiltere de bütçe ayırdı

Lazer silahlarının mühimmata ihtiyaç duymaması ve seri atışlar yapabilmesi nedeniyle gelecekte daha fazla kullanılacağı tahmin ediliyor. Ancak bu alanda çalışmalar yapan tek ülke ABD değil. İngiltere geçtiğimiz aylarda lazer silahı geliştirmek için 30 milyon sterlin (yaklaşık 135 milyon TL) bütçe ayırdığını duyurmuştu. 

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada çalışmanın amacı "enerjiyi tek bir yerde toplayarak bunun silahlı kuvvetlerin envanterine alınabilecek bir silaha dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğinin saptanması" ifade edilmişti. 

 


Etiketler: abdordusu - süperlazersilahı -

Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.