Çin'den en hızlısından 10 kat daha hızlı yeni nesil süper bilgisayar

Çin'den en hızlısından 10 kat daha hızlı yeni nesil süper bilgisayar
Çin, dünya süper bilgisayar rekorunu elinde bulunduran Sunway TaihuLight’tan daha hızlı bir bilgisayarın üretimine başladığını açıkladı.20.02.2017 00:00

China Daily' gazetesinin rnhaberine göre, Tiencin kentindeki Ulusal Süper Bilgisayar Merkezi'nde rnüretimine başlanan süper bilgisayar Tienhı-3, yine Çin üretimi ve rndünyanın en hızlısı olan Sunway-TaihuLight'tan 10 kat daha hızlı olacak.

Projern yetkilisi Mıng Şiangfey, prototipi gelecek yıl başlarında tamamlanması rnplanlanan Tienhı-3'ün saniyede bir kentilyon işlem yapma kapasitesine rnsahip olacağını söyledi.

Tienhı-3'ün işlemcilerinden işletim rnsistemine kadar tamamen yerli olarak üretileceği ve 2020'den önce tam rnkapasiteyle hizmet vereceği belirtildi.

Bilimsel araştırmalara rnönemli katkı sağlayacak Süper Bilgisayar Tienhı-3'ün, deprem rnsimülasyonları yapabileceği ve salgın hastalıklarla mücadelede etkili rnrol oynayacağı kaydedildi.

Sunway-TaihuLight geçen yıl haziran rnayında yapılan süper bilgisayar sıralamasında, saniyede 125,436 petafloprn işlem kapasitesi ile 6 kez dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilen diğer rnÇin üretimi Tienhı-2'yi geçerek birinci olmuştu.

Sunway-TaihuLight'ın işlemcileri yerli olarak üretilmişti.

Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.