İNFİLAK EDEN ANTARES İKİ YIL SONRA HAVADA

İNFİLAK EDEN ANTARES İKİ YIL SONRA HAVADA
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderdiği Antares roketi, iki yıl önceki patlamanın ardından başarılı bir kalkış gerçekleştirdi 18.10.2016 17:37

Daha önce 2014 yılında havalandıktan kısa bir süre sonra infilak eden  Antares roketi, pazartesi akşamı yerel saatle 19.45'te   ABD'nin Virginia  eyaletinin Wallops Island bölgesindeki uzay üssünden başarıyla fırlatıldı.
 
 Roketin fırlatılışı, Virginia'nın güneyindeki Kuzey Carolina,  kuzeyindeki Maryland, New Jersey, New York eyaletleri ve başkent Washington  DC'den görüldü.
 
 NASA'dan yapılan açıklamada, ISS'e ikmalde bulunmak amacıyla Antares  roketine bağlı olan ve 2,3 tonluk yiyecek, bilimsel deney araçları ve araştırma  ekipmanı taşıyan Cygnus isimli kargo modülünün pazar gününe kadar dünyanın  yörüngesinde kalacağı bildirildi.
 
Kazakistan'dan çarşamba günü kalkacak bir uzay aracıyla iki Rus  kozmonot ve bir Amerikalı astronotun cuma günü ISS'e varmasının planlandığının  belirtildiği açıklamada, Cyngus kargo modülünün de pazar günü ISS'e başarılı  şekilde bağlanmasının umut edildiği belirtildi.
 
Söz konusu kazanın ardından Orbital ATK firmasına ait Antares roketine  Rus yapımı yeni itici motorlar takılmış ve Virginia'daki fırlatma rampası 15  milyon dolarlık maliyetle yenilenmişti. Bu süre içinde Orbital ATK firması, başka  bir şirketin roketlerini kullanarak ISS'e iki sevkiyat daha yapmış, böylece  istasyona yolladığı Cyngus kargo modüllerinin sayısı 5'e ulaşmıştı.
 
NASA'nın anlaşmalı olduğu bir diğer şirket olan SpaceX ise 2012'den bu  yana ISS'e toplam 9 kargo taşıdı. Ancak SpaceX firmasının Falcon 9 roketi, 1  Eylül'de bir test sırasında patladıktan sonra NASA soruşturma başlatmış ve SpaceX  uzay araçlarını askıya almıştı.
 
    Uzay mekiği programı 2011'de sona erdikten sonra NASA, Rusya'nın Soyuz  mekikleri ile Orbital ATK ve SpaceX gibi firmaların ürettikleri roketlerle ISS'e  astronot ve kargo taşıyor. Uzmanlar, NASA'nın 2030'dan sonra Mars'a ilk insanı  taşımak için ISS'de yapılan deney ve hazırlıkları hızlandırdığına işaret ediyor.
 
    SpaceX ve elektrikli otomobil firması Tesla Motors'un sahibi Elon Musk  ise geçen ay yaptığı bir açıklamada, 10 yıl içinde 200 bin dolarlık bilet  ücretini ödeyenleri Mars'a göndermek ve bu gezegende kendi kendine yetebilen  yerleşim alanı kurmak istediğini bildirmişti

Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.