İnternet aynı zamanda kokularında alındığı bir alan haline gelecek

İnternet aynı zamanda kokularında alındığı bir alan haline gelecek
İnsanın sahip olduğu beş duyusunu kopyalayıp cep telefonuna sığdırmaya yönelik yarış sürüyor. Görmeyi fotoğraf özelliği, duymayı mikrofon ve dokunmayı da ekran üzerinden dijitalleştiren şirketler şu sıralar koku alma özelliğimizi dijitalleşmek için çalışıyor. Bu konuda en iddialı şirketlerin başında ise ABD'li Aromyx geliyor. Silikon Vadisi'nin en dikkat çekici girişimci kuruluşlarının başında gelen şirket, geliştirdiği yeni nesil bir teknolojiyle insanların koku alma duyularını dijital olarak kopyalayabileceğini açıkladı. 21.02.2017 17:56

İnsanların hangi koku ve tatlardan hoşlanıp hoşlanmadığını bilmek şirketlere avantaj sağlayacak. Tüketicilere yönelik koku ve tat temelli tamamen kişisel nitelikte reklam kampanyaları yapılacak. Örneğin pastaneler poğaça ve simit gibi unlu mamullerin kokusunu sevenlere kahvaltı saatinde kokulu e-posta atacak. Kahve ve parfüm üreticileri sistemin bir an önce hayata geçmesi için Aromyx'e destek veriyor.

KOKU VE TADI KOPYALAMA NASIL YAPILIYOR?

Dr. Bill Harries insanın ağız ve burun bölgesinde tat ve koku almaya yönelik en az 800 reseptörün olduğunu söyledi. Bu rakamın çok daha yüksek de olabileceğine işaret eden Harries kendilerinin söz konusu reseptörlerin bir kısmını kimyasal olarak kopyaladıklarını belirtti.

Harries ve ekibi 362 adet reseptörü kimyasal olarak kopyalayarak ‘EssenceChip' adı verilen bir işlemcinin içerisine yerleştirdi. Kahve gibi güçlü koku kaynaklarının yanına konarak test edilen ‘EssenceChip' 30 dakika sonunda kokuyu dijital olarak kopyalamayı başardı.
Eskiden fotoğrafların banyodan geçirilmesi sonrası görüntü elde edilmesi gibi dijitalleşmiş koku da benzer bir işlem sonrası istendiği kadar kopyalanabilir hale geliyor.

RENKLİ YAZICI BENZERİ CİHAZLAR KOKULARI EVLERİMİZE TAŞIYACAK

Kokuların dijitalleşmesi yeni nesil cihazların da tasarlanmasına neden olacak. Aynı renkli yazıcı mantığıyla çalışacak bu ürünler, içlerindeki 4-5 farklı kimyevi kartuş yardımıyla milyonlarca kokunun oluşturulmasını sağlayacak. Böylece evinizdeki bilgisayarınıza sevdiklerinizden veya şirketlerden kokulu bir mesaj geldiğinde bu yazıcı gelen kokuyu çözümleyip istendiğinde sprey halinde püskürtecek.
Ancak Aromyx ve benzeri şirketlerin para kazanmak istediği konu elbette tam olarak bu değil.

Şirket insanların kendileri açısından vazgeçilemez veya tamamen itici buldukları kokuların neler olduğunu öğrenmek istiyor. Koku ve tat tercihleri bir insanı tanımlayan temel özelliklerin başında geliyor. Bu tercihlerin bilinmesi ve kişiyle eşleştirilmesi ise insanların dijital dünyada oluşturulmaya çalışılan dijital profillerinin en önemli parçalarından biri olacak. Bu verilerin pazarlanması ise çok ciddi güvenlik sorunlarını beraberinde getirecek.


Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.