İOS KULLANAN KİŞİLER DİKKAT !

İOS KULLANAN KİŞİLER DİKKAT !
iOS 10 kullanım oranını merak edenler için son bir aya ait yeni rakamlar yayınlandı. Shazam, çalan şarkıyı bulmasıyla popüler olan bir uygulama. Çeşitli alternatifleri olsa da en başarılı örnek Shazam olarak kabul edilebilir. Artık Apple’ın mesajlaşma uygulaması olan iMessage (Mesajlar içerisinde) kullanılırken, Shazam’a erişmek mümkün12.10.2016 14:05

Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi iOS 10 yaklaşık bir aydır kullanımda. Geçtiğimiz ay dağıtımı başlayan güncelleme şimdiden büyük bir başarı elde etti bile. iPhone 5 ve iPhone 5s kullanıcıları güncelleme konusunda halen kararız olsa da oran yarıyı geçti.

Apple’ın geliştirici sayfasında geçtiğimiz günlerde yayınlanan rakamlara göre dünya genelinde mobil Apple cihazların %54’ü şimdiden iOS 10 güncellemesini yüklemiş durumda. Oran, Apple için oldukça sevindirici çünkü mobil cihazların yarıdan fazlasına ulaşılmış görünüyor.

Bir önceki sürüm olan iOS 9 ise %38 oranına gerilemiş durumda. iOS 9 sürümü ağırlıklı olan iPhone 5, iPhone 5s ve 5c modellerinden oluşuyor. iOS 9 öncesindeki sürümlerin kullanım oranı ise %8 seviyesinde. iOS 9 ve öncesindeki sürümlerin kullanım oranlarının önümüzdeki aylarda giderek düşmesi bekleniyor. 

iOS 10 güncellemesiyle birlikte üçüncü parti uygulamaları sisteme daha fazla entegre etmenin önünü açan Apple, bu gelişmenin ilk meyvelerini almaya başladı. Siri’nin üçüncü parti uygulamaları kullanabilmesinden sonra şimdi ise sıra iMessage mesajlaşma uygulamasına geldi. Geçtiğimiz hafta Android işletim sistemli cihazlar için Shazam Lite uygulamasının yayınlanmasıyla Shazam tekrar gündeme gelmişti. Şimdi ise bir başka yenilik söz konusu.

Shazam iMessage, Shazam uygulamasının en temel işlevine sahip. Farkı ise direkt olarak Mesajlar’ın içerisindeyken kullanımın kolaylaştırılması. Yani uygulamalar arasında geçiş yapmaya gerek kalmıyor.

Eğer telefonunuzda Shazam uygulaması yüklüyse, iMessage kullanırken de Shazam’dan faydalanabilirsiniz. Bunun için konuşma penceresindeki App Store ikonunun altından Shazam uygulamasını aktifleştirmek gerekiyor. Sonrasında ise Shazam uygulaması, klavyenin yerine geçerek etrafınız çalan şarkıyı bulup, iTunes ve Apple Music içerisinde erişmenizi, dilerseniz karşı tarafla paylaşmanızı sağlıyor.

Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.