İşaret dilini yazı ve sese dönüştüren konuşan eldiven

İşaret dilini yazı ve sese dönüştüren konuşan eldiven
Amasya Üniversitesi öğrencisi Uğur Çakırlı, işaret dilini yazı ve sese dönüştüren konuşan eldiven tasarladı.26.05.2017 00:00

Bir süre işaret diliyle ilgili rnaraştırma yapan Teknoloji Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği rnBölümü 4. sınıf öğrencisi Uğur Çakırlı'nın üzerinde çalıştığı ‘akıllı rneldiven' adlı cihaz sensörler yardımıyla el hareketlerini bilgisayara rnaktarıp geliştirilen program sayesinde yazı ve sese dönüştürüyor.

Eldivenlern işitme engellilerin işaret dili bilmeyen kişilerle karşılıklı iletişim rnkurabileceklerini belirten 23 yaşındaki Çakırlı, “Hayatlarını rnkolaylaştırmayı sağlayacak. Şu an sistemde 20 kelime kullanabiliyoruz.

rn Dünyada ve Türkiye'de çeşitli prototipleri var ama kelime sayısının rnazlığından dolayı üretime geçilemiyor. Biz kelime sayısını arttırdık. rnÇift elle de uygulanıp kablosuz haberleşme yapılabildiği takdirde rnüretimi sağlanabilir” diye konuştu.

Amasya Üniversitesi Teknik rnBilimler Meslek Yüksekokulunun üniversite genelinde düzenlediği “Süper rnbir fikrim var” adlı proje yarışmasında birinci seçilen eldiveni rndeneyip, isteklerini yerine getirmesine şaşıran işitme engelli Murat rnIşıklı da Çakırlı'yı kutladı.

Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.