Sağlık ürünlerinde sahtekarlık yapan sitelere ceza

Sağlık ürünlerinde sahtekarlık yapan sitelere ceza
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu verilerine göre geçtiğimiz yıl insan sağlığı ile oynayan internet sitelerine 8 milyon 700 bin lira ceza kesildi.Kaynak: Sahte sağlık ürünleri satan sitelere ceza 06.03.2017 14:07

Sağlık Bakanlığı’nın internettenrn “sağlık ürünü” adı altında satış yapanlarla ilgili gerçekleştirdiği rndenetimler kapsamında geçen yıl 8 milyon 700 bin TL ceza kesildi. rnBunların satış sırasında “gribe iyi gelen çay”, “vitamin deposu rnpastiller”, “her derde deva”, “kilo aldırıcı”, “cinsel gücü artırıcı” rngibi ifadeler kullanılan ürünler olduğu belirtildi.

Habertürk rngazetesinden Lütfi Erdoğan'ın haberine göre Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz rnKurumu (TİTCK) verilerine göre, geçen yıl vatandaşın sağlığı ile oynayanrn internet sitelerine ceza yağdı. Sağlık beyanıyla ilaç benzeri ürünler rnsattığı tespit edilen 5 bin 56 siteye erişim engellendi. 4 bin 590 site rnde reklamların tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı olması sebebiyle Gümrük rnve Ticaret Bakanlığı’na bildirildi.

Hastaların tecrübe ve bilgi rnnoksanlıklarını istismar ederek ürün tanıtımı veya satışı gerçekleştirenrn 138 internet sitesi ve kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılıkları’na suç rnduyurusunda bulunuldu.İnternette satılan bu ürünlerin “gribe iyi gelen rnçay”, “vitamin deposu pastiller”, “her derde deva”, “kilo aldırıcı”, rn“cinsel gücü artırıcı” gibi ifadeler kullanılan ürünler olduğu rnbelirlendi. İnternet siteleriyle ilgili Adalet Bakanlığı, Radyo ve rnTelevizyon Üst Kurulu (RTÜK), Erişim Sağlayıcıları Birliği, tüketici rndernekleri, internet sağlayıcılarının hukuki temsilcilerinin katıldığı rntoplantılar yapılacak.

Bakanlık, bu konuda halkı rnbilinçlendirmeye yönelik tüketiciyi yanıltıcı, aldatıcı reklam pazarlamarn ve satışlarla etkin mücadele için sağlık beyanı konulu broşürler rnhazırlayarak hastanelere ulaştıracak. Ayrıca vatandaşların rnbilinçlendirilmesi için SMS uygulaması başlatılacak.Bakanlık 2015’te rnmevzuata aykırı şekilde sağlık beyanı belirterek ürün tanıtımı ve satışırn yapanlara 2 milyon 410 bin TL para cezası uygulamıştı. Ürünlerin rnsatışının yapıldığı 289 internet sitesine erişim engellenmişti.Kaynak: rnSahte sağlık ürünleri satan sitelere ceza

Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.