TEHDİT HALE GELEN İHA'LAR 'İHTAR' İLE ETKİSİZ HALE GETİRİLECEK

TEHDİT HALE GELEN İHA'LAR 'İHTAR' İLE ETKİSİZ HALE GETİRİLECEK
ASELSAN, 'İHTAR' adındaki yeni İHA avcısını duyurdu. Şehir içinde kullanılan ufak boyutlardaki İHA'lar, kamu binaları ve ticari alanlarda tehdit olarak görülürse etkisiz bırakılacak 31.10.2016 12:03

ASELSAN, kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin mikro ve mini boyutlardaki insansız hava araçlarının (İHA) yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunması amacıyla hava savunma sistemi geliştirdi. Drone adıyla da bilinen ve hobi alanlarında kullanılan İHA'lar, artık İHTAR adı verilen sistemin denetimi altında olacak; tehdit unsuru olarak görüldükleri takdirde etkisiz hale getirilecek.

KOLAY ULAŞIMI BERABERİNDE GÜVENLİK İHLALLERİ GETİRDİ

Sivil kullanım amacıyla üretilmekte olan mikro ve mini boyutlardaki insansız hava araçları, gelişen teknolojiye paralel olarak etkinliklerini arttırıyor ve satış fiyatlarının uygun olması nedeniyle giderek yaygınlaşıyor.

Elektronik eşya satan marketlerden ve internet üzerinden kolaylıkla satın alınabilen İHA'ların kullanımı günlük hayatı kolaylaştırırken, yerleşim alanları için yeni bir güvenlik sorununu da beraberinde getiriyor. İHA'ların, iniş veya kalkış yapan uçakların uçuş yoluna yakın uçurulması, kamu ve ticari alanlarda izinsiz görüntü ve ses kaydı yapılması gibi faaliyetler önemli güvenlik problemleri yaratıyor. Söz konusu araçlar doğrudan terör amaçlı olarak da kullanılabiliyor.

ASELSAN HAREKETE GEÇTİ: İHA'YA ÇÖZÜM 'İHTAR'

Mini İHA'lar, kötü amaçlarla kullanıldığında sivil ve askeri stratejik tesislerin, bölgelerin hava sahasında tehdit yaratıyor. Bu nedenle söz konusu tesis ve bögelerin mini İHA tehdidine karşı korunmaya ihtiyaç duyuluyor.

ASELSAN, bu ihtiyaçtan yola çıkarak İnsansız Hava Araçlarını Önleyen Hava Savunma Sistemi'ni (İHTAR) geliştirdi. İHTAR, kamuya ait alanlar ile ticari bölgelerin mikro ve mini boyutlardaki İHA'ların yasal olmayan faaliyetlerine karşı korunmasına olanak sağlıyor.
HAVAALANLARI, KAMU BİNALARI İHTAR İLE KORUNACAK


İHTAR sisteminin, müstakil binaların güvenliğinden hava alanlarının güvenliğine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulması bekleniyor. Zorlu çalışma koşullarında faaliyetlerini gerçekleştirecek şekilde tasarlanan İHTAR, güvenlik güçlerinin, kamu ve ticari alanların güvenliğini sağlayan unsurların hizmetine sunuldu.

İHA'YI TESPİT EDİYOR, TAKİBE ALIYOR, 'TEHDİT' OLARAK İŞARETLİYOR

İHA'ların tespit edilmesi, otomatik olarak takibe alınması, tehdit olarak işaretlenmesi ve yasal olmayan faaliyetlerinin en uygun karşı tedbir ile engellenmesi İHTAR sisteminin temel fonksiyonlarını oluşturuyor. Sistem, radar, kamera ve önleyicilerin entegre ve koordineli bir şekilde çalışmasını komuta kontrol yetenekleri ile sağlıyor.

ONLARI ŞAŞIRTIYOR, ELE GEÇİRİYOR

İHTAR, 'Karıştırma' ve 'Aldatma' adında iki savunma mekanizmasına sahip.

Karıştırma özelliği ile sistem, tespit ettiği ve tehdit unsuru olarak nitelendirdiği uzaktan komuta veya GPS kontrollü insansız hava araçlarının, GPS kanallarının karıştırılmasına ve köreltilmesine olanak veriyor. Bu sayede İHA'ların kontrolünün kaybedilmesi sağlanıyor.

Aldatma özelliği ile de, uzaktan komuta kontrollü ve GPS kontrollü küçük İHA'ların kontrolünü ele alabilmek için kullanılabiliyor.

KOMUTA KONTROL İLE 24 SAAT KONTROL EDİLİYOR

İHTAR sistemi merkezi bir komuta kontrol ile yönetiliyor. Geliştirilen yazılım, tehdidin otomatik takip ve teşhis edilmesi, uygun önleme sistemine yönlendirilmesini sağlıyor. Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil tesisler ile sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin korunmasında sabit veya mobil olarak kullanılabiliyor.

BİRDEN FAZLA HEDEFE HATTA BİR SÜRÜYE BİLE HAZIRLIKLI

İHTAR, münferit hedefler için yönlü karıştırma yaparken sürü saldırılarına karşı 360 derece karıştırma özelliğine de sahip. Modüler bir şekilde geliştirilen sistem, bu sayede farklı sayıda ve özellikte radar ve önleyici sistemin entegre edilmesine imkan tanıyor.

İHA İLE YAPILAN TERÖR SALDIRILARI TÜM DÜNYAYI HAREKETE GEÇİRDİ

Geçtiğimiz aylarda ABD basını, hobi olarak kullanılan drone yani İHA'ların, terör saldırısı için kullanabileceğini duyurmuştu. IŞİD'in bile elinin altında olduğu ve gözetleme amaçlarıyla İHA kullandığı bildirilmişti. Irak'ta iki kişiyi ufak boyutlardaki drone ile yaptıkları bomba saldırısında öldüren teröristler, tüm dünyayı harekete geçirerek İHA'lara karşı önlem almaya zorladı.


Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.