TürkAkımı projesinde Erdoğan ve Putin birarada

TürkAkımı projesinde Erdoğan ve Putin birarada
Rus doğal gazını Türkiye ve Avrupa'ya taşıyacak TürkAkım'ının deniz kısmı tamamlandı. İstanbul'da düzenlenen TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni'ne Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinle bir araya geldi. Törene Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’de katıldı.19.11.2018 21:05

Deniz etabı tamamlanan TürkAkım projesi için İstanbul'da tören düzenlendi. İstanbul Kongre Merkezi'ndeki törene Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katıldı. Boru hattının karaya çıktığı Kıyıköy'de santralin inşaatının devam ettiğine dikkat çeken Erdoğan, TürkAkım'ın 2019 testleri sonrasında faaliyete hazır olacağını söyledi.  Erdoğan, hattan gelen doğalgazın yarısının Avrupa'ya iletilmesinin planlandığını aktardı. Erdoğan "Bursa, Kocaeli, İzmir, İstanbul gibi yeni tedarik bölgeleri oluşacaktır.Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa'nın doğal gaz taleplerini karşılayacağız" ifadesini kullandı.TürkAkım Projesi'nin hakkında Erdoğan ve Putin  Projenin önemi hakkında  görüşlerini belirtti. Projenin önemine değinen Putin, şöyle konuştu: "TürkAkım, Türkiye'yi önemli bir doğal gaz merkezi haline getirecek ve Türkiye Cumhuriyeti'nin konumuna da olumlu etki yapacaktır. İki ülke arasında güven olmadan böyle bir projeyi (TürkAkım) gerçekleştirmek mümkün değil. Sayın Erdoğan'a derin, içten şükranlarımı sunmak istiyorum, gösterdiği siyasi irade, cesareti için teşekkür etmek istiyorum. İnanıyoruz ki bu projenin tamamı, 2019 yılına kadar tamamlanacaktır.

En çevre dostu, en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Artan rekabet koşullarında böyle siyasi irade, cesaret olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün olmaz."

Konuşmaların ardından, TürkAkım Projesi'nin deniz bölümüne döşenecek son boru, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla indirildi.

Erdoğan ve Putin, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen "TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni"nin ardından Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'ne, Cumhurbaşkanlığı Forsu ve Rus bayrağının bulunduğu aynı araçla geldi. Erdoğan ile Putin'in basına kapalı görüşmesi, 1 saat 30 dakika sürdü.

Törene katılan  Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Edem,  ‘’Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımlarıyla gerçekleşen TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni'ne katıldık’’ diyerek mutluluğunu  dile getirdi.

Diğer TEKNOLOJİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.