ABD ve Rusya anlaştı! Askerler çekiliyor

ABD ve Rusya anlaştı! Askerler çekiliyor
ABD'nin, Rus tarafıyla varılan bir anlaşma doğrultusunda Suriye'nin Dera kenti yakınlarında yer alan Zakf üssünü boşalttığı öne sürüldü. Böylelikle ABD'nin Suriye'de bir üssü kaldı26.09.2017 18:49

ABD ve Rusya anlaştı! Askerler çekiliyor

İzvestiya gazetesinin ismini vermediği Rus diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD'li askerler Zakf üssünü, Suriye'nin güneyindeki Dera'da bir gerilimi azaltma bölgesi oluşturulmasına ilişkin anlaşmanın parçası olarak boşalttı.

TOPLANTIDA ANLAŞMIŞLAR

İzvestiya'nın kaynağı, üssün boşaltılmasına yönelik anlaşmanın Rusya, ABD ve Ürdün'den yetkililerin katıldığı üçlü bir toplantıda karar verildiğini belirtti.

ABD'NİN SADECE BİR ÜSSÜ KALDI

Boşaltılan Zakf üssünde, ABD özel güçleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yer alıyordu. Bu üsse ayrıca çok namlulu roketatar sistemleri yerleştirildiği de biliniyordu. Öte yandan ABD'nin Zakf üssünü boşaltması, bu ülkenin Suriye'de sadece Ürdün sınırındaki El Tanf üssünün kaldığı anlamına geliyor.

DAHA ÖNCEDE DESTEĞİNİ ÇEKEN ABD'NİN MUHALİFLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ CİDDİ ANLAMDA AZALACAK

Haberde, Suriye'de sadece bir üssünün kalmasının, ABD'nin, "Washington'ı fiilen kendilerinden vazgeçmekle suçlayan Suriyeli muhaliflere vereceği desteğin ciddi biçimde azalmasına neden olacağı" belirtiliyor.

ABD'Lİ YETKİLİ REDDETMEDİ

İzvestiya'nın haberinde, Zakf üssünün boşaltıldığını ABD Merkez Komutanlığı'nın (CENTCOM) da reddetmediğini belirtiliyor. Nitekim CENTCOM'dan bir yetkili, İzvestiya'ya demecinde, koalisyon güçleri ve partnerlerinin varlıklarını bundan sonra El Tanf'taki üste sürdüreceklerini söyledi.

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.