Bangladeş'de selde 61 kişi hayatını kaybetti

Bangladeş'de selde 61 kişi hayatını kaybetti
Bangladeş’de yaşanan sel felaketinde en az 61 kişi hayatını kaybederken, yüz binlerce kişi de evlerinden oldu.24.07.2019 18:01

Bangladeş hükümet yetkilileri, 2 haftalık şiddetli muson yağmurlarının neden olduğu selde en az 61 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ülkenin üçte birinde binlerce evin sel suları altında kalması nedeniyle yaklaşık 800 bin kişi de yerinden oldu.

Bangladeş'de selde 61 kişi hayatını kaybetti ile ilgili görsel sonucu

Afet Yönetimi ve Yardım Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 2 yılda meydana gelen en kötü sel vakası olan olayla yaklaşık 3 milyon kişi mücadele ediyor. Yetkililer, 160 milyondan fazla nüfuslu ülkede sel suyu seviyeleri azaldığında ortaya çıkabilecek salgın hastalıklardan endişelendiklerini dile getirdi. Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Yardımcısı Şah Kemal, “Ülkede su seviyelerinin azalmasıyla beraber su kaynaklı salgın hastalık riski var. Bu nedenle selden etkilenen bölgelerde öncelikli olarak su arıtma tesisleri kuruyoruz” dedi.

Kemal, hükümetin insanların evlerini yeniden inşa etmelerine yardımcı olmak için 46 milyon taka (543 bin 684 dolar) tahsis ettiğini de söyledi. Bakanlığın ön değerlendirmesine göre yaklaşık 9 kilometre set, 172 kilometre yol ve yaklaşık 250 köprü ve menfez selden zarar gördü.


Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.