Geri dönmek isteyen sığınmacıya 3 bin Euro teşvik

Geri dönmek isteyen sığınmacıya 3 bin Euro teşvik
Almanya hükümeti geri dönme kararı alan sığınmacılara yaptığı yardım oranını artırdı, başvuru süresini de uzattı.17.12.2017 22:57

Geri dönmek isteyen sığınmacıya 3 bin Euro teşvik

Almanya'da hükümet iltica başvurusu reddedilen sığınmacıların ülkelerine dönmesini teşvik etmek için yeni bir yardım programı devreye soktu. Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iltica başvurusu reddedilen sığınmacılar "yeniden uyuma destek” programı çerçevesinde 28 Şubat tarihine kadar 3 bin Euro değerinde ek yardım talebinde bulunabilecek.

Aileler kira, inşaat ve tadilat çalışmaları, mutfak ya da banyo mobilyaları gibi ihtiyaçlar için 3 bin Euro, kişisel olarak da bin euro değerinde ayni yardım talebinde bulunabilecek. Böylece Almanya'da şubat ayında başlatılan "Starthilfe plus” (Başlangıç Yardımı Artı) adlı geri dönüş yardım programı, oturma masrafları için getirilen bu katkıyla birlikte üç ay daha uzatılmış oldu.

ÇEKİRDEK AİLEYE 6 BİN EURO


"Senin Ülken. Senin Geleceğin. Şimdi!” adı verilen bu programın üç ayla sınırlı kalacağı belirtiliyor. Almanya'da şimdiye kadar iltica başvurusu sonuçlanmadan önce ülkelerine geri dönmeyi kabul eden ve iltica başvurusunu geri çeken 12 yaş üstü sığınmacılara 1200 euro, çocuklara ise 600 euro para yardımı yapılıyordu. Diğer bir deyişle tek çocuklu bir çekirdek aile 3 bin euro para talep edebiliyordu. Yeni programa göre ise talep edilebilecek meblağ iki katına çıkmış oldu. Bild am Sonntag’ın haberine göre, Şubat-Ekim 2017'de geri dönüş teşviki için 8 bin 639 kişi başvurdu. Almanya'da iltica başvurusu reddedilmiş yaklaşık 115 bin sığınmacı bulunuyor. 

2016'DA 98 BİN MÜLTECİ ÜLKELERİNE GERİ DÖNDÜ


Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) rakamlarına göre 2016’da toplam 98 bin 403 kişinin ülkelerine geri dönüşlerine yardım edildi. Ayrılanlar arasında bulunan 39 bin kişiye toplam 32,7 milyon dolar para ödendi.

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.