Süveyde'deki saldırıların bilançosu ağır oldu: 221 ölü

Süveyde'deki saldırıların bilançosu ağır oldu: 221 ölü
Baas rejimi, Suriye'nin Süveyde il merkezinde IŞİD tarafında düzenlene saldırılarda 221 kişinin hayatını kaybettiği, 200'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.26.07.2018 15:46

ERBİL – Suriye'nin güneybatısındaki Süveyde kenti ve çevresinde düzenlenen eş zamanlı saldırılarda en az 221 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırıyı IŞİD üstlendi.
 
Rûdaw'da yeralan haberde, Süveyde kentinde düzenlenen intihar saldırılarının yanısıra kente bağlı bir ilçe ve köylerde de eş zamanlı saldırılard düzenlendi.
 
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, Süveyde'nin farklı yerlerinde dört farklı intihar saldırısının düzenlendiği kaydedildi.
 
Açıklamada 127 sivil ve 94 Suriye hükümeti askerinin hayatını kaybettiği 200'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.
 
Telegram üzerinden bir açıklama yayımlayan IŞİD saldırıyı üstlendi.
 
Gözlemevi, saldırılarda dört intihar bombacısı dâhil 38 IŞİD üyesinin de öldüğünü belirtti.
 
Süveyde Valisi Amer El Eşi, devlet televizyonu İkbariye'ye yaptığı açıklamada, "Süveyde şehrinde şu anda güvenlik ve sükûnet sağlanmış durumda" dedi.

Süveyde'deki saldırıların bilançosu ağır oldu: 221 ölü
 
Vilayetin büyük bölümü hükümetin kontrolünde
 
Suriye Baas rejimine bağlı güçler ülkenin güneyindeki Ürdün sınırında bulunan Süveyde vilayetinin neredeyse tamamının kontrolünü elinde tutuyor.
 
Ülkenin doğusunda da IŞİD unsurları birçok kent ve kasaba merkezinden çıkarılırken, örgüt son aylarda sürpriz saldırılar düzenledi.
 
Suriye ordusu son dönemde silahlı muhaliflere karşı ülkenin güneyindeki operasyonlarını yoğunlaştırmış ve Ürdün ile israil sınırı boyunca birçok bölgeyi tekrar ele geçirmişti.

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.