Terör örgütü YPG ve Esad anlaştı

Terör örgütü YPG ve Esad anlaştı
Terör örgütü YPG ve Esad petrol takası konusunda anlaştı. Kaynak Yeniçağ: Terör örgütü YPG ve Esad anlaştı 02.06.2018 16:42

Deyrizor'daki güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre,  YPG/PKK terör örgütü Deyrizor'da işgal ettiği en büyük petrol yatağı El Ömer'den  elde ettiği ham petrolü mazot karşılığında rejimle takas konusunda anlaştı.

Anlaşma gereği, YPG/PKK'nın rejime verdiği her 100 varil ham petrol  karşılığında rejimden 75 varil mazot alacak.

Ekim 2017'de terör örgütü İSİD'ın El Ömer yatağından çekilmesinin  ardından onlarca ABD askeri YPG/PKK'lı teröristlerin safında bölgeyi koruma  altına almıştı.

Kaynaklar, ülkenin en zengin petrol yatağı niteliğindeki El Ömer'den  günde yaklaşık 15 bin varil petrolün çıkarıldığını kaydetti.

Rejim ve YPG/PKK yaklaşık bir yıl önce Suriye'de örgütün işgal ettiği  Haseke ilindeki sahalardan çıkarılan petrolün gelirini paylaşma kararı almıştı.

ABD destekli terör örgütü, Suriye'de petrol kaynaklarının yaklaşık  yüzde 70'ini işgal ediyor.

DEYRİZOR

Irak sınırına hakim Deyrizor, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına  sahip. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri'nin doğusu Suriye'nin en büyük petrol  sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

Bu petrol sahaları, tahmini hesaplamalara göre Suriye'nin enerji  kaynaklarının yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Terör örgütü, Deyrizor'un kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz tesisi  Koniko'yu 23 Eylül 2017'de ele geçirirken, 22 Ekim 2017'de de Suriye'nin en büyük  petrol sahası El Ömer'i işgal etmişti.

Ülkedeki bütün petrol rafinerileri ise rejim güçlerinin kontrolü  altında bulunuyor


Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.