Yemen'de 234 ölü 400 yaralı

Yemen'de 234 ölü 400 yaralı
Yemen'deki Uluslararası Kızılhaç Komitesi, başkent Sana'da Husilerle dün öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler arasındaki çatışmalarda son 4 gün içinde 234 kişinin öldüğünü, 400'den fazla kişinin ise yaralandığını duyurdu05.12.2017 19:34

Yemen'deki ICRC Sözcüsü  Adnan Hizam, Husiler ile Salih yanlısı güçler arasındaki çatışmalar nedeniyle 234  kişinin hayatını kaybettiği ve 400'den fazla kişinin yaralandığı bilgisini kayıt  altına aldıklarını söyledi.

Başkentte çatışmaların olduğu bölgelerde halihazırda gergin bir  sessizliğin hakim olduğunu aktaran Hizam, taraflara sivilleri koruma ve onları  çatışmaların dışında tutma çağrısı yaptı.
 
Husilerin Salih yanlısı güçlerin kontrolünde bulunan Salih Camisi'ni  ele geçirmeye çalışması üzerine Sana'nın güneyindeki mahallelerde iki taraf  arasında çatışmalar yaşanmış ve Husiler camiyi ele geçirmişti.

Salih de cumartesi  günü kendisine bağlı güçlere ve Yemen halkına Husilere karşı ayaklanmaları  çağrısında bulunmuştu.
 
Yemen'de 2014'ten bu yana meşru yönetim güçlerine karşı ortak silahlı  eylemler düzenleyen Husiler ile Salih yanlıları arasında bir süredir anlaşmazlık  yaşanıyordu.
 
Taraflar arasındaki çatışmalar cumartesi sabahı Sana'da yeniden  alevlenmişti. Eski Cumhurbaşkanı Salih'in dün Husiler tarafından öldürüldüğü  açıklanmıştı.

Diğer DÜNYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.