Arapların Türkiye'de saç ektirmesine KDV kıyağı

Arapların Türkiye'de saç ektirmesine KDV kıyağı
Düzenlemeyle yabancıların Türkiye'de sağlık hizmeti alması konusunda KDV istisnası geliyor. Yani yabancılar Türkiye’deki tedavilerinde ve rehabilitasyonlarında KDV ödemeyecekler.03.03.2018 23:49

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Katma Değer Vergisi Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı Meclis”e sunduklarını açıkladı.

Düzenlemeyle yabancıların Türkiye'de sağlık hizmeti alması konusunda KDV istisnası geliyor. Yani yabancılar Türkiye’deki tedavilerinde ve rehabilitasyonlarında KDV ödemeyecekler. 

“ARAPLARIN SAÇ EKİMİNE KDV İSTİSNASI GETİRİLMESİ”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından yorumda bulunan vergi uzmanı Ozan Bingöl "Biraz önce Meclis’e sevk edilen KDV taslağına baktım, ilk gözüme çarpan; Arapların saç ekimine KDV istisnası getirilmesi!" ifadelerini kullandı.“FREE SHOP” DÜZENLEMESİ

Düzenlemede, gümrük bölgelerinde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)'den istisna tutularak satış yapan "Free Shop"lara ilişkin de madde yer aldı.

Düzenlemeye göre "Free Shop"larda da ÖTV uygulanacak. Meclise sunulan düzenlemede konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Faaliyette bulunan gümrüksüz satış mağazalarına veya bunların depolarına yapılan teslimi özel tüketim vergisinden istisna tutularak, yurtiçindeki üreticiler aleyhine oluşan haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, ihraç edilen mallarda olduğu gibi bu mağaza ve depolara teslim edilen malların da alış faturaları ve benzeri belgeler üzerinde gösterilen ve beyan edilerek ödenen özel tüketim vergisinin Maliye Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslara göre malları bu yerlere teslim edenlere iade edilmesine imkan sağlanmaktadır."

BAKAN AÇIKLAMIŞTI


Bakan Ağbal, düzenlemeyle ilgili yaptığı açıklamada, yabancılara sunulan sağlık hizmetlerine KDV istisnasının geldiğini belirtmiş, sağlık turizmini teşvik etmek amacıyla yabancılara Türkiye’de bu alanda sunulan hizmetler için KDV istisnası getirildiğini ifade etmişti.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.