İstanbullu kazandığını kiraya veriyor!

İstanbullu kazandığını kiraya veriyor!
TÜİK'in 2016 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarına göre konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge %30,4 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi oldu.01.11.2017 23:35
EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) 2016 yılı “Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel)” verilerini açıkladı. Buna göre:

Konut Ve Kira Harcamasına En Yüksek Payı TR1 İstanbul Bölgesi Ayırdı


Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2014, 2015 ve 2016 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge %30,4 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge %21,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

Gıdaya En Yüksek Payı TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi Ayırdı


Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge %27,9 ile TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge %15,6 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

Ulaştırma Harcamalarına TR6 Akdeniz Bölgesi En Yüksek Payı Ayırdı

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı %19,9 oranıyla TR6 Akdeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise %15,4 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Eğitim Ve Sağlığa Ayrılan Pay TR1 İstanbul Bölgesi'nde En Yüksek Oldu

Tüketim harcamaları içinde eğitime %3,4 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TRC Güneydoğu Anadolu Bölgesi %0,9 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı %2,4 ile TR1 İstanbul Bölgesi, en düşük payı ise %1,3 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu ve TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Harcama gruplarında İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması 1. Düzey bölgelerinin dağılımı, 2016


Turizmde 2018 hedefi 36 milyon turist

Tüketim Harcamalarının Dörtte Biri TR1 İstanbul Bölgesi'nde Gerçekleşti

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının %25,5'i TR1 İstanbul Bölgesi'nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada %14,3 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR6 Akdeniz Bölgesi'nin payı %12 oldu.

Tüketim Harcamalarında En Düşük Payı TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi Aldı

Türkiye'deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı %1,6 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi, %3 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.

Harcama gruplarının İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması 1. Düzey'e göre dağılımı, 2016

Turizmde 2018 hedefi 36 milyon turist

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.