Süresiz nafaka mağdurları çoğalıyor

Süresiz nafaka mağdurları çoğalıyor
Türkiye’de 3444 ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nunlarının içerdiği 'Süresiz nafaka’ uygulaması beraberinde bir çok maduriyetide getirdi. 17.01.2018 22:53

“Yoksulluk nafakası” adı altında uygulanan süresiz nafaka, 1988 yılından önce, 743 sayılı Medeni Kanunu’na göre erkeğin, yoksulluk durumu olan eski eşine nafaka ödeme süresi 1 yıl ile sınırlandırılıyordu. 4 Mayıs 1988 tarihinde ise 1 yıl ile sınırlandırılan nafaka süresi ömür boyu olarak standartlandırıldı.

29 Yıldır Yürürlükte

29 yıldır yürürlükte olan bu kanun beraberinde binlerce ‘nafaka mağduru’ meydana getirirken, mağdurlar seslerini her platformda duyurmaya çalışıyor. Aile Bakanlığı’nın dahi tepki gösterdiği konuya ilişkin şu ana kadar herhangi bir adım atılmadı.

"Evlenemiyoruz"

Süresiz nafaka mağdurları yaşadıklarını sosyal medya ve bir çok yayın organıyla dile getirdi.  Evlenemediklerini, evlenselerde evliliklerini sürdüremediklerini söyleyen mağdurlar "Mutlu bir evlilik yapsak da her geçen gün bozulmaya doğru gidiyor, her mahkeme kağıdı geldiğinde sıkıntı yaşıyoruz, eşimle gerekli gereksiz tartışmalar yaşıyoruz.  Bu durum  evliliğimi tehlike altında bırakıyor." İfadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden ve mağdur olduklarını dile getiren vatandaşlar  “ Boşanan erkeğin eski eşine ömür boyu nafaka ödemesini öngören kanunlar;  nafaka alan kadının bu haktan faydalanabilmesi için bir daha evlenmemesi gerektiğini söylemektedir. Nafaka ödeyen erkek ise ömrü boyunca ödemek zorunda kaldığı nafakanın mali külfetinden dolayı yeni yuva kuramamaktadır.” dedi.

3 Ay Hapis Cezası

Süresiz yolsulluk nafakasına göre erkek, kadının talebi olması durumunda bir gün evli kalmış olsalar dahi eski eşine her ay belirli bir bedelde nafaka ödemek zorundadır. Kadın, evlenmediği ve sigortalı bir işe başlamadığı takdirde eski eşinin nafakasını ölene kadar alma hakkına sahip olmaktadır. Her ay düzenli olarak ödenmesi gereken nafaka ödenmez veya gecikirse mahkemeye ulaştırılan şikayet sonucu erkeğe 3 ay hapis cezası uygulanmaktadır.

Nafaka mağduru olan  eski eşler hapis cezasına karşı tepki göstermektedir. Tepkilerinde “Nafakasını ödeyemeyen ve hapis yatmış bir suçlu damgasını yiyen erkek, 3444 ve 4721 sayılı kanunlarından dolayı cezaevinden çıktıktan sonra da kurtulamıyor. Kişi, hapiste iken borçları; avukat, mahkeme, icra masrafları ve faizi ile birlikte hanesine yazılıyor.

3 ay hapis yatıp çıkan erkek, biriken bahse konu borçları ödeyemediği takdirde tekrar üç ay hapis cezasına mahkum ediliyor. Ödeyememe durumunda hapis cezaları tekrarlanarak ömür boyu sürüyor. Öfke patlamalarına neden olan söz konusu durum sonucunda maddi zorluklar yaşayan erkeklerin eski eşini öldürüp ardından intihar etmesi vakalarının sıkça yaşanmasına sebebiyet veriyor.” ifadelerine yer vererek mağdur olduklarını ve bu konunun en kısa zamanda yetkililer tarafından tekrar karara bağlanması gerektiğini dile getirdiler.

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.