AK Parti, MHP'nin af yasası teklifini halka soracak

AK Parti, MHP'nin af yasası teklifini halka soracak
MHP tarafından TBMM gündemine taşınan af yasası için AK Parti'den "önce halka soralım" kararı çıktı.06.10.2018 18:03

AK Parti, MHP'nin af yasası teklifini halka soracak

MHP’nin af önerisi üzerindeki değerlendirmelerini sürdüren AK Parti yönetimi, seçimler öncesinde partiye olumsuz etkisi olup olmayacağını görmek için anket yaparak toplumda af önerisinin nasıl karşılandığını ölçecek.

Affa sıcak bakmayan AK Parti’nin, MHP ile ittifakın zarar görmemesi için kamu vicdanını en az yaralayacak şekilde önerinin kapsamının daraltılması ya da denetimli serbestlik süresinin 2 yıldan 3-4 yıla çıkarılması formülüne sıcak bakabileceği kaydediliyor. AK Parti yönetimi, üzerinde uzlaşılsa bile daraltılmış da olsa toplumda ‘ af’ olarak nitelendirilecek bir düzenlemeyi seçimden önce çıkarmak istemiyor.

Cumhuriyet gazetesi haberine göre af önerisine baştan beri sıcak bakmayan, ancak MHP’nin ısrarı üzerine konuyu gündeme alarak inceleme başlatan AK Parti, ittifakın zarar görmemesi için hassas bir süreç yürütüyor.

Öneriyi ‘hemen reddediyor’ gibi görünmek istemeyen AK Parti yönetimi, önceki dönemlerde çıkan af düzenlemeleriyle birlikte Anayasa Mahkemesi kararlarını da inceliyor. AK Parti , bunlarla sınırlı kalmayıp düzenlemenin toplumda nasıl karşılandığı, etkisi ve tepkisini de ölçmeyi planlıyor.

Bu kapsamda ilerleyen günlerde kamuoyu anketleriyle halkın af düzenlemesini isteyip istemediği sorulacak, bir af düzenlemesi çıkarılması durumunda bunun partiye olumlu ve olumsuz etkileri ölçülecek. Partinin af önerisiyle ilgili MHP’ye de ileteceği görüşünün oluşmasında bu anketlerin önemli olacağı dile getiriliyor.

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.