Srebrenitsa katliamını unutmadılar

Srebrenitsa katliamını unutmadılar
Eyüplü gençler 15 Temmuz’u ve Srebrenitsa katliamını unutmadıklarını ve unutmayacaklarını haykırarak ellerine taşıdıkları pankartla Bosna’da yürüyüş yaptılar.13.07.2017 14:33

Bilge Kral olarak anılan Aliya İzzetbegoviç’in kabrini ve Bosna Şehitliği’ni de ziyaret eden gençler burada 15 Temmuz ve Bosna şehitlerinin isimlerini okuyarak tüm dünyaya 15 Temmuz ve Bosna katliamını unutmadıklarını, hiçbir zaman unutmayacaklarını Bosna’ya sahip çıkacaklarını söylediler.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın Eyüplü başarılı öğrencilere hediyesi olan Balkan Turu’nun dördüncü gününde Bosna’ya gelindi. Eyüplü gençler Bosna’da Başçarşı Meydanı’nda bulunan Başçarşı Sebili önünde toplanarak “15 Temmuz’u unutma, unutturma” yazılı pankart açtılar.
SREBRENİTSA  şehitleri için  yürüdüler.


Pankart açan gençler ayrıca hep bir ağızdan “15 Temmuz’u ve Bosna’yı unutmadık, unutmayacağız” diye haykırdılar. Ardından ellerinde taşıdıkları pankartla ve “Kardeş Bosna” sloganlarıyla Ferhatiye Camii’ne kadar yürüdüler. Bu arada çevrede bulunan vatandaşların gençlere ilgisi yoğun olurken, duyarlılık gösteren Eyüplü gençleri tebrik ettiler.

Gençler ardından bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı ve Bilge Kral olarak anılan Aliya İzzetbegoviç’in kabrinin de bulunduğu şehitliği ziyaret ettiler. Burada da “15 Temmuz’u unutma, unutturma” yazılı pankartı açan gençler 15 Temmuz şehitleri ve Bosna şehitlerinin isimlerini okuyarak hep birlikte “Burada” diye seslendiler. Son olarak ise “Türkiye burada, Bosna burada, Eyüp Sultan burada” diye hep bir ağızdan bağırdılar. Sonrasında ise Bilge Kral İzzetbegoviç ve şehitlerin kabirlerinin başlarında dua eden gençler şehitlikten ayrıldılar.

BOSNA SREBRENİTSA KATLİAMI NEDİR? KİM YAPMIŞTIR?

Temmuz 1995'de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusu, "Krivaya 95 Harekatı"nın bir parçası olarak Srebrenitsa'yı işgal etmiştir. Yaşanan bu olay bir işgal olarak kalmamış bir katliama dönüşmüştür. Çünkü Bosna – Hersek'in Srebrenitsa kentinde en az 8.372 kişi "Ratko Miladiç" komutasındaki ağır silahlı Sırp ordusu tarafından öldürülmüştür. Yapılan katliamda genç yaşlı demeden binlerce insan yaşamını yitirmiştir. Yapılan katliama Sırp ordusunun yanı sıra, Bosna-Sırp ordusunun "Akrepler" olarak bilinen özel birlikleri de katılmıştır. Ne Birleşmiş Milletler'in Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmesi ne de kentte bulunan 600 Hollanda Barış Gücü askeri katliama mani olamamıştır. Srebrenitsa olayı, II. Dünya Savaşından sonra Avrupa'da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya tarihine kazınmıştır.

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.