Yemen’de Türk gemisine roketli saldırı

Yemen’de Türk gemisine roketli saldırı
Reuters haber ajansı, Yemen'e buğday taşıyan Türk kargo gemisine Husiler tarafından roketli saldırı düzenlendiğini duyurdu. 25.05.2018 18:58


Yemen’de Husilerin kontrolündeki Hudaydah kenti yakınlarındaki Saleef Limanı’na buğday taşıyan Türk bandıralı yük gemisine roketli saldırı düzenlendiği Beyaz Saray tarafından doğrulandı.

Olayla ilgili açıklama Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapıldı.

Beyaz Saray, Husi güçleri tarafından Yemen'e 50 bin ton buğday taşıyan yük gemisine düzenlenen roket saldırısından "kaygı duyduklarını" açıkladı.

Beyaz Saray açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"Bu olaylar, Yemen'deki füze tehdidinin tüm ülkeler için geçerli olduğunu ve Birleşmiş Milletler kararlarının uygulanmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor."

Daha önce Suudi Arabistan öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon güçleri Türk bandıralı bir gemiden yardım çağrısı aldıklarını belirterek, saldırı iddiası sonrasında gemiyi incelediklerini açıklamıştı.

Suudi Arabistanlı yetkililer güvenli bir limana çekilen gemide yapılan inceleme sonrasında patlamanın içten dışa olduğunu belirterek, füze saldırısını doğrulamamıştı.

Bazı kaynaklar geminin askeri mühimmat taşıdığı ve olayın bu mühimmatların patlaması sonrasında gerçekleştiğini iddia etmişti. (HABER MERKEZİ)

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.