Asırlık fabrika binasındaki müze kompleksi

Asırlık fabrika binasındaki müze kompleksi
Adana'da, restorasyonu süren asırlık fabrika binasındaki müze kompleksinin ilk etabı olan ve kent turizmine katkı sağlaması hedeflenen Arkeoloji Müzesi, 18 Mayıs Müzeler Günü'nde açılacak.25.05.2017 00:00

Adana'da restorasyonu süren asırlık fabrika binasında kurulan Adana Müzern Kompleksinin ilk etabı olan Arkeoloji Müzesi'nde, arkeolojik ve rnetnografik eserler ile tarım ve sanayide kullanılan alet ve makinelerin rnarasında yer aldığı 2 bini aşkın eser görülebilecek.

Seyhan rnilçesinde 1907'de yapılan Milli Mensucat Fabrikası'nda, Kültür ve Turizmrn Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından rnyaklaşık 3 yıl önce başlatılan müze kompleksi çalışmalarının önemli rnetabı tamamlandı.

Tamamı bittiğinde Ortadoğu'nun en büyük müze rnkompleksleri arasına girmesi planlanan 68 bin 500 metrekare alana sahip rnmüzenin, 12 bin 500 metrekarelik kısmını oluşturan arkeoloji bölümü, 18 rnMayıs Müzeler Günü'nde açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi rnAvcı ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Kalkınma Bakanı Lütfi rnElvan'ın katılımıyla hizmete alınması planlanan müzede, tarih öncesi rndönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi rnmetinleri, görseller, dioramalar (gerçek veya kurgu bir olayın, anın rnveya hikayenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak rnmodellenmesi) ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı toplam yedi salonrn bulunuyor.

Salonlarda tarih öncesi Hitit, Asur, Arkaik, rnHellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait rnheykel, lahit, stel, sunak ve büstler, cam, pişmiş toprak ve bronzdan rnyapılmış çeşitli kaplar, pişmiş toprak ve bronz kandil, antik dönem rnküçük heykeller, silindir ve damga mühürler, cam, bronz, altın takılar rnile M.Ö. 18 bin yılından bugüne eserler yer alıyor.

Teşhir edilenrn eserler içerisinde özellikle Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda'ya ait taş rnheykel, Anadolu Hiyeroglif Yazıtlı Stel, Babil Steli, Adana Karataş rnilçesinde denizden çıkarılan bronz erkek heykeli ile Roma dönemine ait rnmermer 'Antropoid Lahit' ve 'Akhilleus Lahti' dikkati çekiyor.

'Büyük bir müzeye ihtiyaç vardı'

Kültürrn ve Turizm Müdürü Sabri Tari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dönemin rnKültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in katkılarıyla tescilli kültür rnvarlığı olan ve kent tarihinde önemli bir yeri bulunan Milli Mensucat rnFabrikası'nın müze olarak değerlendirilmesinin Adana için büyük bir rnkazanç olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın rndesteğiyle ilk etapta arkeoloji müzesinin tamamlandığını anlatan Tari, rnkompleksi de sadece eserlerin gezilip görüldüğü yerler değil sosyal rnhayatın içinde, geçmişten ve günümüzden bütün figürlerin, renklerin yer rnaldığı bir yapı olarak planladıklarını dile getirdi.

Adana'da rnyaklaşık 3 yıldır süren restorasyon işlemleri nedeniyle müzenin kapalı rnolmasının turizm açısından zafiyet doğurduğunu, açılacak arkeoloji rnmüzesiyle bunun telafi edileceğini vurgulayan Tari, 'Adana'nın gerçektenrn büyük bir müzeye ihtiyacı vardı. Bu müzenin açılışıyla kent turizmine rnçok büyük katkı koyacağına inanıyoruz. Kompleksin diğer etabında rnnarenciye ağaçlarının arasından gidilen bir tarım müzesi, kentin rngeçmişindeki sanayi özelliğini yansıtan sanayi müzeleri olacak.' diye rnkonuştu.

Müze üç gün ücretsiz gezilecek

Adana Müze Müdür rnVekili Nedim Dervişoğlu da zengin bir arkeoloji potansiyeli barındıran rnmüzenin, meraklıları için doyurucu olacağını söyledi.

Bölgenin rnmedeniyet geçmişinin bilinen bölümünü büyük oranda yansıtan müzede çok rnsayıda eserin sergileneceğini ifade eden Dervişoğlu, 'Özellikle eski rnçağlara ait üç boyutlu canlandırmaların olacağı müzede en öne çıkan eserrn 1997 yılında Yüreğir'in Çine köyündeki kazıda bulunan M.Ö. bin yılına rntarihlenen Hitit dönemine ait Tanrı Tarhunda heykeli. Bunun yanı sıra rnHelenistik ve Roma dönemlerine ait lahitler, yine aynı dönemle rntarihlenen heykeller bulunuyor.' ifadesini kullandı.

Dervişoğlu, müzenin açılışın ardından ilk üç gün ücretsiz olacağını kaydetti.

Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.