CHP'li Şişli Belediyesi Seyit Rıza anmasını iptal etti

CHP'li Şişli Belediyesi Seyit Rıza anmasını iptal etti
CHP Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde 11 Kasım Pazar günü yapılacak olan Seyit Rıza anmasını iptal etti. 09.11.2018 16:36

CHP Şişli Belediyesi Seyit Rıza anmasını iptal etti

Dersim Araştırmaları Merkezi’nin (DAM) 11 Kasım Pazar günü saat 17.00-22.00 arası yapmayı planladığı idamlarının 81. yılında Seyit Rıza anması CHP Şişli Belediyesi tarafından iptal edildi. Konuyu resmi sayfasından kamuoyuna duyuran DAM, anma için gerekli izinlerin alınmış olduğunu ve salon kirasının ödenmiş olduğunu vurguladı.

Etkinliğin her türlü yazılı ve görsel duyurusunu yaptıklarını kaydeden Dersim Araştırmaları Merkezi DAM şu ifadeleri kullandı:

SEYİT RIZA ANMASI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

“Şişli Kent Kültür Merkezi salonunda ilk kez bir anma yapmıyoruz. Öncesinde de benzer anmalar ve etkinliklerin yapıldığı bir mekan olduğunu biliyoruz. Belediye yönetiminin hassasiyetini anlamakla birlikte, Seyit Rıza anmasını gerekçe sayıp iptal yoluna gitmelerini kabul etmediğimizi söylemeliyiz. Anlaşılan o ki geçtiğimiz yıl Perinçek ve eski CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’nin Seyit Rıza anmalarına yönelik saldırıları karşılık bulmuş gibi.

ÇIKAR YOL YASAKÇILIKTA DEĞİL TARİHSEL YÜZLEŞMEDE

Dersim’in konuşulmasına gösterilen tahammülsüzlük, Seyit Rızalar şahsında hala devam etmektedir. Kin ve nefretin politik argümana dönüştüğü günümüz Türkiye’sinde bizler barış ve kardeşliğe olan inancımızı her alanda korumaya devam edeceğiz. Çıkar yolu yasakçılıkta değil, tarihsel yüzleşmede görüyoruz. Sarf ettiğimiz emeği hiçe sayıp, son anda etkinliğimizin iptal edilmesini manidar buluyoruz.”

KAYNAK : www.yenidemokrasi2.net
Alevi Haber Ajansi – PİRHA - Pir Haber Ajansi – PİRHA

Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.