Halk Oazanı Aşık Veysel 44. yıldönümünde anıldı

Halk Oazanı Aşık Veysel  44. yıldönümünde anıldı
Ünlü Halk Oazano Aşık Veysel ölümünün 44'üncü yılında İstanbul'da ve memleketi Sivas'ta anıldı24.03.2017 10:50

Halk ozanı Aşık Veysel, ölümünün 44'üncü yıldönümünde, Türk Halk Müziği yorumcusu Cengiz Özkan'ın Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası eşliğinde verdiği konserle anıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, saat 20.00'da gerçekleşen konsere, Aşık Veysel Şatıroğlu'nun kızı Hayriye Özer, torunu Çiğdem Özer, yakınları, Adalet ve Kalkınma Partisi eski Sivas milletvekili Ali Turan, Cumhuriyet Halk Partisi eski İstanbul milletvekili Faik Tunay, İBB Kültür Dairesi Başkanı Abdurrahman Şen, Esenyurt eski belediye başkanı Gürbüz Çapan, müzik yapımcısı ve gazeteci İzzet Öz, gazeteci Tuluhan Tekelioğlu, şarkıcı Ege'nin yanı sıra davetliler katıldı.

Aşık Veysel'in torunu Çiğdem Özer, konser öncesi yaptığı konuşmada, dedesinin şiirlerini okuyup, aile büyüklerinden duyduğu anıları anlattı. Özer, şunları söyledi:

"Dedem şairdi ama, hep bir toprak adamı, bir üretici olmuş. Toprağı da zaten böyle övmüyor mu, böyle anlatmıyor mu? 'Koyun verdi, kuzu verdi, süt verdi. Yemek verdi, ekmek verdi, et verdi. Kazma ile döğmeyince kıt verdi. Benim sadık yarim kara topraktır.' Cumhuriyet ozanı olan Aşık Veysel, Atatürk milliyetçiliğini, vatanseverliğini benimsemiş, Atatürk'ün çağdaşlaşma hareketini yürekten özümsemiştir. Bunun en güzel kanıtları şiirleridir. Dedem 39 yaşında, ilk şiirini, Cumhuriyet'in 10'uncu yılı için, Mustafa Kemal Atatürk için yazmıştır. Evrensel değerlerle bağdaşmayan mezhep kavgalarının yarattığı acı sonuçlara karşı derinden üzülen Aşık Veysel; bu kavgaların son bulması, halkımızın birlik ve beraberlik içerisinde yaşaması için sazının teline vurmuş, dil, din, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin insan onurunu, insan olmayı her şeyin üzerinde tutmuş, bu konulara fevkaladede hassasiyet göstermiştir.

Aşık Veysel çağının önündedir. Geçmişten 21'inci yüzyıl Türkiyesi'ne seslenmiştir. Dinlerin, mezheplerin, inançların, birbirine olabildiğince hoşgörüden uzak ve acımasızca davrandığı günümüzde Aşık Veysel'in birlik ve beraberliğimiz için 50 yıl önce söyledikleri bugün de bizim yolumuzu aydınlatmalı ve bize rehber olmalıdır."

Konuşmanın ardından, Türk Halk Müziği yorumcusu Cengiz Özkan, şefliğini Cemi'i Can Deliorman'ın yaptığı Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası eşliğinde Aşık Veysel türküleri okudu.

Aşık Veysel ölümünün 44'üncü yılında anıldıHalk ozanı Aşık Veysel, mezarı başında anıldı

SİVAS'TA ANIT MEZARI BAŞINDA ANILDI


ÜNLÜ halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 44'üncü yıl dönümünde, Sivas'ın Şarkışla İlçesi'ne bağlı Sivrialan Köyü'ndeki mezarı başında anıldı.

Hayata 78 yaşında veda eden Aşık Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün 44'üncü yıldönümü nedeniyle mezarı başında anma töreni düzenlendi. Törene Sivas Valisi Davut Gül, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Şarkışla Kaymakam Vekili ve Gemerek Kaymakamı Cuma Kılınç, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, İl Emniyet Müdürü Turan Aksoy, Şatıroğlu'nun torunu Selahattin Şatıroğlu ve protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Törende Aşık Veysel için dua edilerek mezarına karanfil bırakıldı. Köyde yaşayan halk ozanları da mezarı başında Aşık Veysel'in türkülerini seslendirdi. Şatıroğlu'nun 94 yaşındaki oğlu Ahmet Şatıroğlu rahatsızlığı nedeniyle törene katılamadı.

"HİÇ ÖTEKİLEŞTİRMEDİ, HEP KUCAKLADI"


Törende konuşan CHP Milletvekili Akyıldız, Aşık Veysel'in insanlığa vermek istediği mesajın bugün çok daha büyük önem taşıdığını belirterek, "İnsan sevgisi, hümanist bakış açısı ve toplumu ötekileştirmeden kimseye ayrım yapmadan, herkesi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle kucaklayan bir felsefe, bir bakış açısı bizlere emanet etti. Fiziki olarak belki aramızda değil ama manevi ve felsefi olarak hala aramızda yaşıyor" dedi. Vali Davut Gül ise, "Aşık Veysel'in vefatının 44'üncü yıldönümünde yine beraberiz. Tahmin ettiği ve söylediği gibi 'dostlar beni hatırlasın' demişti, evet dostları hatırlıyor. Gerek buraya gelerek hatırlıyorlar, gerekse ülkenin her tarafında sosyal medyada kendi evinde kendi arkadaşlarında inanıyorum ki bugün Aşık Veysel konuşuluyor. Aşık Veysel'in konuşulmasının sebebi memleket, toprak sevgisi onun vatan sevgisi onun kardeşlik duygusudur. Hepimiz biliyoruz ki Aşık Veysel hiçbir zaman ötekileştirmedi, hep kucakladı, hep bütünleştirici davrandı ve hep kardeşlik ruhuyla yazdı. 44'üncü yıl dönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz" dedi.

MÜZEYE ZİYARETÇİ AKINI

Vali Gül ve beraberindekiler daha sonra Aşık Veysel'in ölümünden sonra köyde müzeye dönüştürülen evini ziyaret etti. Ozanın yatağı, sazı, fotoğrafları ve özel eşyalarının bulunduğu müze ziyaretçilerin akınına uğradı. Müzede en çok ilgiyi ise Aşık Veysel'in balmumundan yapılan heykeli gördü. İlçedeki Aşık Veysel Meslek Yüksekokulu'nun öğrencileri bal mumundan yapılan heykel ile bol bol fotoğraf çekindi. Vali Gül ve beraberindekiler daha sonra rahatsızlığı nedeni ile evinde istirahat eden Aşık Veysel'in oğlu Ahmet Şatıroğlu'nu ilçe merkezinde ziyaret etti.

Halk ozanı Aşık Veysel, mezarı başında anıldıAşık Veysel ölümünün 44'üncü yılında anıldı

Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.