Leonardo da vinci' nin annesinin esrarengiz kimliği

Leonardo da vinci' nin annesinin esrarengiz kimliği
Ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin annesinin kimliği ve dokunaklı hayat hikayesi, akademik araştırmalar ve önemli arşiv çalışmaları sonucunda açıklığa kavuştu.23.05.2017 18:05

Ünlü sanatçı Leonardo da Vinci'nin rn500 yıldır konuşulan ve sanat tarihinin en büyük gizemlerinden biri olanrn hayatı, dünyanın en önemli sanat tarihçilerine göre çözüldü.

Tarihinrn en ikonik kültür ikonlarından biri olan Mona Lisa'yı resmeden sanat rndehası Leonardo da Vinci’nin annesinin kimliği ve yaşamıyla ilgili rnbilgiler açıklığa kavuştu.

Yapılan arşiv çalışmaları ve yoğun rnbilimsel araştırmalar sonucunda Leonardo da Vinci’nin annesinin adı rnaçıklandı: Caterina di Meo Lippi.  Caterina'nın babası olmayan, rnanneannesiyle Toskana'da bir çiftlikte yaşayan fakir bir köylü olduğu rnbelirtildi. Annesi, ünlü sanatçıyı 15 yaşındayken bir avukatla girdiği rnilişki sonucunda doğurmuş.

Oxford Üniversitesi'nden emekli sanatrn tarihi profesörü Martin Kemp, bu bilgilerin Floransa ve Vinci rnşehirlerindeki vergi kayıtlarından elde edildiğini açıkladı.

Kemp,rn Caterina'nın babasının adının Bartolomeo Lippi olduğunu ve Caterina rnküçükken ortadan kaybolduğunu belirtti. Anneannesinin baktığı rnCaterina’nın bakımını yaşlı kadın ölünce, amcası ve halası üstlenmiş. rnCaterina 15 yaşındayken 1451 yılında Floransa'da çalışan bir avukat olanrn Ser Piero da Vinci’den hamile kalmış. (14000 kişinin yaşadığı Vinci şehri)

Kemp,rn belgelere göre genç kızın terk edildiğini, 16 yaşında hamile kaldığını rnve çocuğuna babasız bakmak zorunda kaldığını ve o dönemde bunun bir rntrajediden farksız olduğunu belirtiyor ve devam ediyor:
"Ser Piero rnbaşkasıyla evleniyor ve Caterina da, Antonio di Piero Buti adlı bir rnçiftçiyle dünyaevine giriyor. Leonardo, 14 Nisan 1452'de doğmuş ve rnAntonio'yu babası olarak bilmiş. 1457'deki vergi kayıtlarında Antonio, rnevdeki aile üyelerinin listesinde Leonardo'yu "Caterina ve o'ndan doğan rnçocuk" olarak belirtmiş.
Kemp, Ser Piero'nun Floransa'da kariyer peşinde koştuğunu ve etrafında evlilik dışı bir çocuk görmek istemediğini belirtiyor.

Ekonomist/sanatrn tarihçisi Giuseppe Pallanti'nin Mona Lisa: The People and The Painting rnadlı kitabında da bu bilgilerin kullanılmasına izin veren Kemp, rnCaterina'nın 40 sene sonra Leonardo'nun yaşadığı Milano'ya geldiğini ve rn orada öldüğünü ekliyor.

Leonardo da Vinci'nin Milano'da 1494 yılındarn yazdığı günlüklerinde "Caterina kalmaya geldi." yazdığını belirtiyor rnKemp.  Ayrıca Leonardo'nun cenzae masraflarını ödediği ile ilgili notlarrn da mevcut. O sene Milano'daki ölüm kayıtlarında geçen 'Floransa'dan rnCaterina' adlı yazı da bu bilgiyle uyuşuyor


Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.