TÜRKİYE'DE NE ZAMAN NEREYE GİDİLMELİ ?

TÜRKİYE'DE NE ZAMAN NEREYE GİDİLMELİ ?
Her ayın bir başka güzel olduğu Türkiye'de nereye gitmeli ne zaman gitmeli sorularınızın yanıtını bu içerikte bulabilirsiniz01.11.2016 00:00

Her mevsimin,rn her ayın güzel olduğu Türkiye'de nereye gitmeliyim ne zaman gitmeliyim rngibi sorularınız varsa yanıtı burda. Tatil zamanında en büyük rnpişmanlıkların yaşandığı durum keşke başka zaman gelseydik olur. Bu rnpişmanlıkların yaşanmaması için yazımıza göz atmanızda fayda var. İşte rnsizin için derlediğimiz her aya özel gidilecek yerler... Unutmayın bazı rnyerlerin keyfi zamanında gidildiğinde güzeldir.
rn
rn
rnOcak:
rn
rnKış tatili tutkunları için ocak ayı en uygun aylardan biridir. Şayet çokrn kalabalık dönem tercih etmek istemiyoranız okulların sömestr tatil rndönemini göz önünde bulundurun. Ocak ayı için önereceğimiz kayak rnmerkezlerinin başında Uludağ, Kartalkaya ve Kartepe gelmektedir.
rn
rnBiraz daha sakin ve uzun pistleri tercih ediyorsanız Kars Sarıkamış’ı rntercih edebilirsiniz. Toplam 12 metreyi bulan 5 etaplı pistte beyaza rndoyacaksınız. Bir başka alternatif de Kayseri Eryices olabilir. Şehir rnmerkezine sadece 25 km mesafede bulunan Erciyes Kayak Merkezi, her türlürn kış sporu için elverişlidir.
rn
rn
rn
rnŞubat:
rn
rnKış mevsiminin sonrarına doğru yaklaştığımız bu ayda, her ne kadar alçakrn kesimlerdeki karlar yumuşamaya başladıysa da, yüksek kesimlerde kış rnsporları tüm hızıyla devam etmektedir. Özellikle Erzurum Palandöken  22 rnadet pisti ile kayak severlerin hizmetindedir. Özellikle Ejder ve rnKapıkaya isimli pistleri görmenizi tavsiye ederiz.
rn
rn
rn
rn
rnMart:
rn
rnSoğuk havaların etkisinin yavaş yavaş azalmasıyla, baharın ilk rntomurcukları açmaya başlar. Doğanın yeniden uyanışı mutluluk rnhormonlarını hareketlendirmeye başlar bu ayda. Dolayısıyla doğa ile rnbaşbaşa kalmak ruhumuzu dinlendirmek için ideal bir aydır. Özellikle rnMart ayında Abant Gölü’nün muhteşem atmosferinde bir hafta sonu kaçamağırn size çok iyi gelecektir. Baharın ilk günlerini İzmir’de geçirmeye ne rndersiniz?
rn
rnİzmir Ünlü Saat Kulesi’ni, Kadife Kale’yi, Meryem Ana Evi’ni, rnKültürpark’ı, Efes-Bergama Antik Kentleri’ni kapsayan bir şehir turu rnsizi rutin hayattan çıkaracaktır. Çanakkale’den başlayıp Gelibolu, rnTruva, Assos, Adatepe Behramkale, Bozcaada, Zeus Altarı ve Tahta Kuşlar rnile devam eden bir kültür turu bahar ayları için ideal olmaz mıydı?
rn
rn
rn
rnNisan:
rn
rnBaharın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı, güneşin içimize rnişlediği bu ayda Ağva, Polenezköy ve Kaz Dağları size huzurlu bir tatil rnimkanı sunabilir. Aile ortamı sıcaklığı veren küçük pansiyonlarda veya rnağaç evlerde konaklama imkanı bulabileceğiniz Kaz Dağları’nda yeşilin rnbinbir tonuna doyacaksınız.
rn
rnKaleköy, Zeytinliköy, Dereköy, Tepeköy’ü kapsayan bir Gökçeada turu da rniyi bir seçenek olacaktır. Sıcaklar bastırmadan Antakya, İskenderun, rnAdana, Mersin, Anamur, Alanya, Antalya’nın başka yönlerini rnkeşfedeceğiniz bir Doğu Akdeniz turunu tercih ettiyseniz o yöreye has rnlezzetleri deneyimlemeden sakın dönmeyin. Şehir hayatına kısa bir mola rnvermek isteyenler için yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını rnbulabilecekleri ağva ve Polenezköy iyi bir seçim olacaktır.
rn
rn
rn
rnMayıs:
rn
rnTüm yurtta bahar havasının hemen hemen her yerde hissedildiği Mayıs rnayında gidilecek yerlerin başında Kapadokya, Maşukiye ve Batı Karadeniz rngelir. Mayıs ayında yazlık bölgeler kalabalık hale gelmeden yazın ilk rngünlerinin de tadını çıkarabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
rn
rnSafranbolu ve Amasra’dan oluşan bir Batı Karadeniz turu tatil severler rniçin dingin bir tatil olacaktır. Şayet rotanız bu tarafa olacaksa rnBabakale’de balık yemeyi sakın unutmayın. Rotanız Kapadokya ise Göreme, rnÜrgüp, Derin Kuyu, Ihlara Vadisi, Hacı Bektaş, Üçhisar’ı görmeden sakın rndönmeyin. Fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir tatil olacaktır.
rn 
rn
rn
rn
rnHaziran:
rn

rnOkulların da kapanmasıyla tatil döneminin başladığı yaz mevsiminde tabiirn ki  tatil bölgeleri artık yoğunlaşmaya ve renklenmeye başlar. Dalyan, rnKaş ve Gökova Haziran ayı için başlıca seyahat noktalarımız arasındadır.
rn
rnDalyan’da yapacağınız bir tekne turu ile Caretta-Caretta rnkaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları İztuzu plajının keyfine rnvarabilirsiniz. Sazlıklar arasından görünen Kaunos Kral Mezarları rngörülmeye değer. Deniz, günel ve kum tutkunları için Kaş ideal bir seçimrn olacaktır.
rn
rn
rn
rnTemmuz:
rn
rnYazın tam da ortasında Ege’nin eşsiz güzelliklerinde kendinizi rnunutmalısınız. Temmuz ayında gidilmesi gereken yerlerin başında rnMarmaris, Göcek, Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Fethiye gelmektedir.
rn
rnFethiye’ye kadar gelip de sadece denize girmek olmaz, bir de yamaç rnparaşütünü denemelisiniz. Tatilciler için bir klasik olan bodrum ise tümrn güzellikleriyle görülmeye değer. Çılgın Beach Partilerine katılmak, rntatilinize renk katmak istiyorsanız Çeşme sizi bekliyor olacak.
rn
rn
rn
rnAğustos:
rn
rnYaz tatilinin son demlerine yaşlaştığımız bu ayda  Fethiye, Ölüdeniz, rnSoğuksu, Gemiler Adası, Yeşilköy, Kaş, Kekova, Tersane, Üçağız, Simena, rnGökkaya, Bayındır Limanı, Kalkan, Çamlıburun, Batıkkaya’yı kapsayan bir rnmavi yolculuğa ne dersiniz? Sörf tutkunları için değişmez bir adres olanrn Alaçatı ise bir vazgeçilmezdir.
rn
rn
rn
rn
rnEylül:
rn
rnYazın hareketli ve kalabalık günlerinden sonra biraz sessizlik ve huzur rnherkese iyi gelecektir. Karadeniz Yaylaları’nın yeşiline, Bozcaada’nın rnmavisine doymaya hazır mısınız? Yaylaların yüksek kesimlerindeki manzararn sizi büyüleyecektir.
rn
rnCiğerlerinize oksijeni depolama şansı yakalayacağınız Karadeniz rnYaylaları sizi tekrar canlandıracaktır. Dar sokaklarında kaybolacağınız rnBozcaada’da sıra sıra dizilmiş evlere bayılacaksınız. 
rn 
rn
rn
rn
rnEkim:
rn
rnEkim ayında İstanbul’u özellikle adalarını keşfetmeye ya da harika bir rntreking turu ile kendinizi doğanın koynuna bırakmaya ne dersiniz?  rnOlimpos, Çıralı, Adrasan rotasında treking turu sizi hem zorlayacak hem rnde doğayı böyle keşfetmek size büyük keyif verecektir. Hem yakın, hem rnhuzurlu. Sıcaklıkların azalmasıyla birlikte Kapadokya’da çok daha rnkeyifli vakit geçirebilirsiniz.
rn
rnEvet İstanbul Adaları’ndan bahsediyoruz. Burnunuzun dibindeki bu rngüzellikleri keşfedebileceğiniz en güze ay Ekim ayıdır. Şöyle bir faytonrn sefası ya da bisiklet turu şehrin karmaşasından kaçmak için tatlı rnbahaneler olacaktır.
rn
rn
rn 
rn
rnKasım:
rn
rnKasım’da aşk başkadır. Kasım’da gidilmesi gereken yerler: Gönen, Yalova,rn Abant.  Bursa’da Yeşil Türbe’den Ulu Cami’ye, Cumalıkızık Köyü’nden rnÇekirge-Oylat Kaplıca’larına görülecek o kadar çok yer var ki… Özelliklern Cumalıkızık Köyü’nde köy kahvaltısı yapmadan sakın dönmeyin.
rn
rn
rn
rn
rnAralık:

rn
rnYılın son ayında soğuk havalar iyice kendini hissettirmeye başlar. rnAralık ayında İstanbul’u doyasıya yaşamak iyi olmaz mıydı? Ayasofya, rnTopkapı Sarayı, Sultanahmet, Süleymaniye, Yerebatan Sarnıcı, rnKapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Dolmabahçe ve Çırağan Sarayları, rnYıldız-Gülhane, Galata Kulesi, Sultanahmet Meydanı, Eyüp Sultan gezi rnrotanıza dahil edebileceğiniz başlıca noktalar.
rn
rnAralık ayı için bir başka alternatifimiz ise Konya Şeb-i Arus Turuna rnkatılmak olabilir. Aralık ayı ortasında başlayan etkinlikler ve rnözellikle sema gösterileri farklı bir deneyim olacaktır.
rn
rn
rn
rn

Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.