Yazar Gürsel Korat, 'Unutkan Ayna' kitabıyla, 46. Orhan Kemal Roman Armağanı'na layık görüldü.

Yazar Gürsel Korat, 'Unutkan Ayna' kitabıyla, 46. Orhan Kemal Roman Armağanı'na layık görüldü.
46. Orhan Kemal Roman Armağanı ödülü sahibini buldu. Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan Gürsel Korat’ın Unutkan Ayna isimli eseri ödüle layık görüldü.17.05.2017 14:01

Bu yılki ödül törenine Cumhuriyet gazetesinin kitap ekinin yayın yönetmeni Turhan Günay’ın tutukluluğu da damga vurdu. Günay’ın da yer aldığı, M. Nuri Gültekin, Erendiz Atasü, Çimen Günay Erkol, Handan İnci, Yiğit Bener ve Nazım K. Öğütçü'den oluşan seçici kurul, hem ödül hem de Günay’la ilgili şu açıklamayı yaptı:

ÖDÜLÜ 2 HAZİRAN’DA ALACAK


“Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, tutuklu üyemiz Turhan Günay'ın yokluğunun acısını duyarak toplanmış, Turhan Günay'ın bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını dileyerek; Gürsel Korat'ın ‘Unutkan Ayna' romanını, 1. Dünya Savaşı yıllarının çatışmalı koşullarındaki bir Anadolu kentinde mülk bölüşümü, cinayetler ve yerel halkın siyasi otoriteyle ilişkisi gibi pek çok olayı ustaca bir kurguyla birleştirmesi, bu zor zamanlarda aşk, dostluk ve dayanışma gibi insani duyguları derinlikli bir şekilde işlemesi ve yaşadığımız döneme ilişkin uyarılar taşıması nedeniyle 2017 yılı, 46'ncı Orhan Kemal Roman Armağanı'na değer görmüştür.”
Gürsel Korat, ödülünü 2 Haziran Cuma günü, İstanbul, Beyazıt'ta bulunan Orhan Kemal Kütüphanesi-Konferans Salonu'nda, Saat 10.30 da yapılacak Orhan Kemal'i anma töreninde alacak.

Diğer KÜLTÜR-SANAT haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.