'Öldürülen Gazeteciler Günü' açıklaması

'Öldürülen Gazeteciler Günü' açıklaması
Gazeteci Hasan Fehmi Bey’in öldürülmesinin üzerinden 109 yıl geçti. Türkiye’de o günden bu yana 100’ü aşkın gazeteci öldürüldü. Türkiye Basın Birliği Genel Başkanı Yıldıray Deniz Barak 6 Nisan '' Öldürülen Gazeteciler Günü '' dolayısıyla açıklamalarda bulundu.06.04.2018 21:21

“Öldürülen Gazeteciler Günü” kabul edilen Serbesti Gazetesi Çalışanı Hasan Fehmi Bey’in öldürülmesinin üzerinden 109 yıl geçti. Türkiye’de o günden bu yana 100’ü aşkın gazeteci öldürüldü. Bugün 166 gazeteci cezaevinde bulunuyor.

İttihat ve Terakki Cemiyetine muhalif yazılarıyla tanınan dönemin Serbesti Gazetesi Çalışanı Hasan Fehmi Bey’in 6 Nisan 1909’da Galata Köprüsü’nde öldürülmesinin ardından Türkiye’de 6 Nisan “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak kabul ediliyor.

O günden bu yana öldürülen gazetecileri kayıt altına alan Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) listesinde, Krikor Zohrab’tan Hrant Dink’e, Uğur Mumcu’dan Metin Göktepe’ye, Musa Anter’den Ferhat Tepe’ye kadar en az 66 gazetecinin faili meçhul cinayetlere kurban gittiği belirtiliyor. Ancak listede 1990’lı yıllarda öldürülen birçok Kürt gazetecinin ismi yer almıyor. Sadece Kürt basınında 1990 yılından bu yana yaklaşık 80 gazeteci öldürüldü.

Türkiye’de en çok gazetecilerin öldürüldüğü yıl ise 1992. Bu yıl Özgür Gündem gazetesi yazarlarından Musa Anter’in de aralarında olduğu çok sayıda Kürt gazeteci öldürüldü.

Aynı zamanda hapiste olan gazeteciler sıralamasında da dünyada ilk sıraları kimseye kaptırmayan Türkiye’de, TGS verilerine göre 156 gazeteci, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi verilerine göre ise 166 gazeteci bugün cezaevinde tutuklu bulunuyor.

DÜNYADA İLK SIRADA

Gazeteci Hasan Fehmi Bey’in öldürülmesinden bu güne kadar halen gazetecilerin öldürülmesini Türkiye’de basın özgürlüğüne duyulan “öfkenin” göstergesi olarak niteleyen Türkiye Basın Birliği Genel Başkanı Yıldıray Deniz Barak aradan geçen 109 yıla rağmen onlarca gazetecinin öldürüldüğü ve öldürülmeye devam edildiğini söyledi. Türkiye’de 100’ü aşkın basın-yayın kuruluşunun kapatıldığına ve 156 gazetecinin de cezaevinde olduğuna dikkat çeken Barak, “Türkiye’de basın özgürlüğü, dünyada kıyaslanamayacak kadar kötü durumdadır” dedi.

‘İKTİDAR HABER YAPILMASINI İSTEMİYOR’

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nün ilan edildiği 1993 yılında, Türkiye’de 8 gazetecinin öldürüldüğünü hatırlatan TBB Genel Başkanı Barak, “Türkiye’de gazeteciler iktidar ve devletin baskısı altında gazetecilik yapmaya çalışıyor. AKP iktidara geldikten sonra Türkiye’de medya yeniden yapılandırıldı. Kendine muhalif olan medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler tutuklandı ve bu yayın organlarına para cezası verildi. Bununla birlikte iktidar haber yapılmasını istemiyor. Türkiye’de basın özgürlüğünün yanında hukuk ve demokrasinin de olmadığını gösteriyor” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DE GAZETECİLİK ENGELLENİYOR’

Halka doğru haber ulaştırmak dışında herhangi bir kaygısı olmayan gazetecilerin hedef gösterildiğini, tutuklandığını, öldürüldüklerini vurgulayan Barak, “Bu durum her zaman iktidarların hedefi gazetecilerin, hedef olduğunu gösteriyor. Hak ihlallerinde olduğu gibi öldürülen gazeteciler ile de birinci sıradayız büyük ihtimal. Bu durum, Türkiye’de gazeteciliğin yapılmasının engellendiğinin belgesidir” şeklinde konuştu.

Halkın haber alma hakkı için mücadele edeceklerini ifade eden Barak, “Biz öldürülmeler adı altında korkarsak ya da gözaltı ve tutuklamalar ile geri adım atarsak, Türkiye toplumu maalesef haberden tamamen yoksun kalacaktır. Onun için inadına gazetecilik ve inadına haberleri yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Diğer MEDYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.