Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin
Darbe girişimine karşı mücadele veren halkın organize olmasını sağlayan sosyal medya, OHAL’le birlikte riskli hale gelebilir... 30.07.2016 17:59

OlağanüstüHal (OHAL) ile alınan önlemler çerçevesinde sosyal medyada da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Darbe girişimi gecesi yani 15 Temmuz’da Türkiye’de en sık kullanılan Twitter, Facebook gibi sosyal medyanın kullanım oranı normal günlerdekinin 3 katına çıktı.

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 1

Darbe girişimine karşı mücadele verenler için önemli haberleşme kanalı olarak kullanılan sosyal medyanın, 3 aylık OHAl ilanının ardından daha dikkatli kullanılması konusunda uzmanların bazı önerileri var.

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 2

Avukat Fehmi Özmestik’e göre, sosyal medyada farkında olmadan suç işlenilebilir. OHAL kapsamında yayımlanan ilk kanun hükmünde kararnamede (KHK), sosyal medya ortamında işlenen suçlara ilişkin doğrudan bir düzenleme yapılmadığına dikkat çeken Özmestik, “Ancak sosyal medya üzerinden özellikle terör örgütü propagandasının yapılması, gerçek dışı haberler paylaşarak halkı kin ve düşmanlığa sevk edebilecek söylemlerde bulunulması, yine darbe teşebbüsünü övmek, gerçek dışı görseller paylaşmak suretiyle kamu düzeni açısından tehlikeli ortam oluşması hallerinde, bu içerikleri paylaşanlar hakkında soruşturma açılacak” dedi.

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 3

İletişim Uzmanı ve Sosyal Medya Danışmanı Nurhan Demirel de “Sosyal medya kullanımında, farklı görüşlerin var olma çabası içerisindeki yorumların kutuplaşmalara ve daha da ileri giderek bölünmeye ortam hazırlamakta” olduğunu savunurken, “Sosyal medyanın etkisinin ne kadar güçlü olduğunun farkında olup, paylaşımlarımızın nelere sebebiyet vereceğini öngörmemiz gerekiyor” dedi. Siber güvenlik uzmanı Halil Öztürkci, “Sosyal medya üzerinden yapılabilecek algı operasyonları, özellikle devlet kurumlarına yapılacak siber saldırılar sonucunda elde edilmiş bilgiler kötü niyetle kullanılabilir. Bu konuda hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de özel sektördeki firmaların siber güvenliklerine daha fazla önem göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 4


- Sosyal medyada her okuduğunuz bilgiye güvenmeyin. Haberin doğruluğunu sorgulayın, araştırın.
 

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 5

- Gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir. Arama motorlarında doğruluğunu araştırın.
 

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 6
- Paylaştığınız bilgilerden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Emin olmadığınız bilgileri paylaşmaktan kaçının.
 

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 9

- Şehit haberlerine ve toplumda infial yaratan olaylara karşı kayıtsız kalmayın.
 

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 10

- İnsani ve etik değerlere uygun davranışlar sergileyin. Ölüm ve şehitler üzerinden siyaset yaparken dikkatli olun.

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 11

- Hiç tanımadığınız insanlar hakkında kişiyi hedef gösterecek paylaşımlar yapmayın.

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 12
 
- Nefret dili kullanmayın, aynı fikirde ve siyasi görüşte olmadığınız insanları aşağılamayın, devlet büyüklerine hakaret etmeyin.
 

Sosyal medyada 'OHAL suçu' işlemeyin 13

- Sosyal medyadan organize edilen eylemlere katılırken dikkatli olu.


Diğer MEDYA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.