16 böbrek fonksiyonları düşük olan hastalarda risk artar

16 böbrek fonksiyonları düşük olan hastalarda risk artar
Ramazanda günde yaklaşık 16 saat susuz kalmak, bazı kişilerde ürolojik sorunlara ve böbrek sağlığının bozulmasına yol açabiliyor. Peki bu sorunlara karşı ne yapmalı?01.06.2017 11:38


Bu dönemde böbrek taşı rnoluşma riski de arttığı için sahur ve iftar vakitlerinde yeterli su rntüketimine özen gösterilmesi gerekiyor. Memorial Antalya Hastanesi rnÜroloji Bölümü Op. Dr. Egemen İşgören, böbrek sağlığı için ramazan ayınarn özel tavsiyelerde bulundu.

Ramazanda, özellikle sıcak havaların rnda etkisiyle susuz kalmak kaçınılmaz olmaktadır. Böbrekler için susuz rnkalması risklidir ve böbrek hastalarının bu ayda oruç tutarken özelliklern daha dikkatli beslenmeleri gerekmektedir.

Hasta, yakından takiprn eden doktoru ile görüşerek tavsiyeler almalıdır. Bu tür durumlarda rnönerilerin tamamı, içinde bulunulan duruma göre değişiklik gösterebilir.rn Sağlıklı insanların böbrekleri uzun süreler susuz kalmayı kaldırabilir.rn Ancak 16 böbrek fonksiyonları düşük olan ya da sınırda olan hastalarda rnrisk artar.

TUZ TÜKETİN ANCAK…

Bir kişinin günlük rntüketmesi gereken tuz miktarı 5 gramdır. Oruç tutan kişilerin de iftar rnve sahur arasında yedikleri yemeklerle birlikte 5 gram tuz tüketmeleri rngerekmektedir. Ancak bu noktada önemli olan bir ayrıntı tuzu rnyeterimiktarda suyla almalarıdır.  Bu nedenle oruç tutan bireylerin rnböbrek sağlıklarını korumaları adına iftar ve sahur arasındaki süre rnzarfında 2.5 – 3 litre su içmeleri önemlidir.

İFTARDAN SONRA BOL BOL SU TÜKETİN

Böbrekrn rahatsızlığı bulunan hastaların çoğunluğunda susuz kalmaya bağlı böbrekrn yetmezliği riski vardır. İftardan sonra vücudun ihtiyacı olan sıvıyı rnkarşılamak biraz güç olsa da, ortalama 3 litre sıvı tüketmeye özen rngösterilmelidir.

Böbrek rahatsızlıkları susuz kalma nedeniyle rnböbrek yetmezliğine gidebilir. Bu hastalara yapılan testler ile rnböbreklerin durumu belirlenir ve bazı konulara önem vererek hasta oruç rntutabilir ancak düzenli ilaç kullanması gerekiyorsa kullanıma ara rnverilmemelidir.

Ancak alması gereken sıvıyı rnkarşılayabileceklerini düşünüyorlarsa oruç tutabilirler. Böbrek sağlığı rniçin oruç tutarken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de rniftarda ağır yemeklerden kaçınılmasıdır. Aşırı protein içeren gıdalar darn böbreklere zarar verebilir.

SAHURA KALKMAMAK SAĞLIĞI BOZAR

Oruçrn tutarken yapılan en önemli hatalardan biri de sahura kalkılmamasıdır. rnSahura kalkmadan oruca başlamak sağlık açısından sakıncalı olabilir. rnSahura kalkmayan bir kişide vücudun susuz kalma süresi artar. Sıcak rnhavada çok terleyen ve idrarla çok fazla tuz kaybeden böbrek hastaları rnbu gibi durumlarda ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.