Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi (Osman Kalan)

Bacak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi (Osman Kalan)
Bacak uyuşması genellikle hayati bir tehlike oluşturmamakla beraber felçle ya da tümörle meydana gelmiş olabilir. Birkaç dakikadan uzun süren ya da tekrarlayan bacak uyuşması başka bir hastalığın belirtisi olabileceğinden tıbbi yardıma başvurulması önerilir. Uyuşmaya, mesane ve bağırsak kontrolü yitimi, kafa karışıklığı, bacakta kuvvet kaybı gibi başka bir belirti de eşlik ediyorsa acil tıbbi yardım alın.16.05.2017 16:00

Bacak uyuşması; kısa sürede iyileşmediği, tekrarladığı ve başka belirtilerle beraber görüldüğünde tıbbi yardım gerektirir. Bunun dışında uyuşmayı hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yardımcı tedaviler mevcuttur.

Bacak uyuşmasının en yaygın nedenlerinden birisi zayıf kan dolaşımıdır. Bu yüzden kan dolaşımını bozan sağlıksız beslenme ve hareket eksikliğinden kaçınmak gerekir. Doymuş yağ ve kolesterol açısından yüksek yiyecekleri azaltın. Günde en az 30 dakika yürüyüş yapın.

Uyuşuk bacak ve ayak üzerine uygulandığında sıcak hissi kas ve sinirleri rahatlatacağından uyuşukluğun azalmasına yardımcı olur. Bir ısı torbasına ya da kumaşla kapladığınız pet şişeye sıcak su doldurup günde birkaç kez uyuşuk bölgeye beş dakika süresince narin bir biçimde uygulayın.

Dolaşımı düzenlemek için uyuşan bölgeye hafif masaj uygulanabilir.

Uyuşan bacağı hareket ettirmek dolaşımı düzenleyip uyuşukluğun azalmasına destek olur.

Çok sıkı ve dar kıyafetlerden uzak durun

Uyuşukluk disk kaymasından kaynaklanıyorsa dizlerin altına yumuşak bir yastık koyarak uzanın ve geceleri dizlerinizin arasına yastık koyarak yatın.

Kasların gergin ve sertleşmiş olması bacaklardaki kan dolaşımının kısıtlanmasına yol açar. Bu durumda bacaklar yorgun ve soğuk olup çabuk yorulur. Yetersiz dolaşımdan dolayı bacak ve damarlar şişer, uyuşmalara neden olur. Sürekli masa başında çalışanlar bu sorunlarla karşılaşırlar. Oskashiatsu uygulaması kasların gevşemesini sağlayarak kanın ve enerjinin dolaşımını iyileştirir.

OSMAN KALAN-OSKASHİATSU UZMANI

http://www.oskashiatsu.com/index.php/masaj-cesitleri/

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.