Bel Ağrısı Nasıl Geçer? (Osman Kalan)

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? (Osman Kalan)
Bel ağrısı pek çok kişinin ortak şikayetlerinden biri. Ancak her bel ağrısı mutlaka doktor ziyareti gerektirmeyebilir. Çoğu zaman ağrıyı kendi kendinize de geçirebilir ve günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Elbette bel ağrısının nasıl dineceği ağrının nedeni ile de yakından ilgilidir.23.05.2017 18:05

Bir yaralanma ya da aktivite nedeniyle kaslar gerilmişse soğuk kompres, ağrı kesici ve kısa dinlenmeler işe yarayacaktır. Gün içinde oturuş şeklinin bozuk olması ya da kötü bir yatak yüzünden beliniz ağrıyorsa buna göre önlemler almanız gerekecektir.
Bazen de durum açıkça son derece ciddidir. Kötü bir yaralanma, düşme ve darbe söz konusu olabilir. Uyuşma hissi, güçsüzlük, idrara çıkmada sorun, ateş, bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler varsa hemen bir doktordan randevu almanız gerekir.

Aşağıda bel ağrısını evde geçirmek için önerilen yöntemlere bir göz atalım:

Hareket etmeye devam edin. Beliniz ağrıdığı için doğal olarak hareket etmekten kaçınmaya çalışacaksınız. Ancak yapılan araştırmalarda bazı tip bel ağrıları için hareketsizliğin ve özellikle de yatak istirahatinin durumu daha da kötüleştirdiği görülmüştür. Yatak istirahati iyileşme sürecini yavaşlatıp kasları gerebilir, zayıf düşürebilir ve ağrıyı arttırabilir.

Rahat bir pozisyon bulun. Dinlenirken, hangi pozisyonunda rahat ettiğinizi ve ağrınızın dindiğini keşfetmelisiniz. Beli ağrıyan pek çok kişi dizler bükük şekilde sırt üstü uzanmanın işe yaradığını belirtmiştir. Bu pozisyonda kalça altına bir yastık da yerleştirebilirsiniz. Ağrıyı hafifletecek bir diğer pozisyon da, yan yatıp dizleri bükmek ve bacaklar arasına bir yastık yerleştirmek olabilir.

Sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz. Bel ağrısında eğer bir yaralanma, zedeleme söz konusuysa ilk 48 saat için önce  soğuk kompres önerilir. Çünkü sıcak iltihabı azdırır. 48 saat sonra dilerseniz sıcak komprese geçebilirsiniz. Soğuk kompres ağrıyı hafifletir, sıcak kompres ise gergin kasların gevşemesine yardımcı olur. Sıcak ya da soğuk kompresi saat başı, 15 dakika süreyle uygulayabilirsiniz. Bazı kişiler dönüşümlü olarak her ikisini de uygulamanın daha iyi geldiğini belirtmiştir.

Basit ağrı kesicileri deneyin. Eczanelerde satılan iltihap giderici, kas gevşetici veya ağrı kesici basit ilaçlar ağrıyı hafifletip hareketlerinizin kesintiye uğramamasına yardımcı olabilir. Ancak başka bir hastalığınız yüzünden ilaç kullanıyorsanız (diyabet, tansiyon vb.) reçetesiz satılsa bile ağrı kesici vb. ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Her ne olursa olsun ilacın kullanma talimatına da harfiyen uyun. Kendi kendinize dozaj veya kullanım süresi belirlemekten kesinlikle kaçının.

Bel ağrısı sırt ağrılarının en yaygın olan türüdür. Bel ağrısı iş gücü kayıplarının en yaygın nedenlerinden biridir. Bel ağrıları genellikle ani yapılan hareketler sonucu veya bir süre boyunca tekrarlanan eğilip bükülme, bir şeyi aniden kaldırma gibi hareketlerden sonra ortaya çıkar. Çoğu kez de; oturma, gezinme, öne eğilme ya da ayakta durma gibi durumlarda daha da kötüleşebilir. Bel bölgesine yapılan Oskashiatsu uygulamaları bel ağrılarının giderilmesinin yanısıra iç organların da düzenli çalışmasına yardımcı olur.

OSMAN KALAN-OSKASHİATSU UZMANI

http://www.oskashiatsu.com/index.php/masaj-cesitleri/

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.