Boyun Ağrısı Tedavisi (Osman Kalan)

Boyun Ağrısı Tedavisi (Osman Kalan)
Hastalar boyun ağrısı şikayeti ile hekime başvurduklarında gerekli muayeneleri yapıldıktan sonra bir takım tetkiklere tabi tutulmaktadırlar. Konulan teşhise göre çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. İlk planda ilaç tedavileri, egzersiz programları verilmektedir. Ağrısı dinmeyen hastalar için fizik tedavi seansları uygulanır. Hastalığın ciddiyetine ve klinik durumuna göre, örneğin bazı boyun fıtığı vakalarına cerrahi müdahale gerekebilmektedir.17.05.2017 14:45

Boyun kasları, başı taşıyan kaslar olması sebebiyle vücutta önemli bir yere sahiptir. Boynun üç ana görevi vardır. Birincisi kafatasını korumak, ikincisi omuriliği korumak, üçüncüsü ise hareket etmeyi sağlamaktır. Sürekli masa başında oturarak hareketsiz kalınması, yanlış uyku pozisyonları ve yanlış duruş pozisyonlarından dolayı kaslarda gerginlik ve kasılmalar oluşur. Bu durum da beyne yeterli kan ve oksijenin gitmesine engel olur. Beynin yeterli beslenememesinden dolayı boyunda fıtıklaşmalar, boyun ağrısı, baş ağrısı, uykusuzluk hatta kollarda ve ellerde uyuşmalar baş gösterir. Oskashiatsu masajı bu olumsuzlukları önleme ve giderme konusunda son derece önemli bir uygulamadır.

Boyun ağrılarında ağrı kesiciler, kas gevşeticiler en çok kullanılan ilaçlardandır, bu ilaçlar ya ağız yoluyla alınacak şekilde ve ya kalçadan yapılan iğne yöntemiyle uygulanır. Hekim hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve hastalığına göre uygun olan ağrı kesicileri belirler. Hastaların hekime danışmadan aldıkları ağrı kesiciler, özellikle uzun süreli ve yüksek doz kullanımda diğer organ sistemlerine zarar verebilir. Bunun dışında gerekli görüldüğünde B-vitamini preparatları ve eğer hastada romatizmal hastalık mevcutsa buna yönelik antiromatizmal ilaçlarda reçete edilebilir . Hastaya bir süre için istirahat önerilebilir. İlaç tedavilerine rağmen ağrıları geçmeyen veya klinik durumu kötüye giden hastalara fizik tedavi seansları önerilebilir.

Boyunda kireçlenmeler, boyun fıtığı, romatizmal hastalıklar, kas zorlanmaları gibi durumlarda boyundaki kas spazmını çözmek, ağrıları azaltmak, boyun bölgesinin, hareket açıklığını arttırmak için kullanılan çeşitli fizik tedavi rehabilitasyon ve egzersiz yöntemleri bulunmaktadır. Muayeneden sonra hastalığın teşhisi konan ve fizik tedavi seanslarına alınması kararlaştırılan hastalar ortalama 2 veya 3 haftalık programa alınırlar. Bu seanslar süresince her gün tedavi merkezine gelen hastaların ağrılı bölgelerine ağrı kesici elektrikli akımlar, vakumlu tedaviler, derin dokulara etki eden ultrason gibi tedaviler, sıcak uygulamalar, traksiyonlar, egzersizler uygulanır. Bu uygulamalar 1 saat kadar sürer, hastaya evde kendisinin de yapmasını uygun gördüğümüz egzersizler de tarif edilir. Seans süresince ve seansların sonunda hasta tekrar hekim tarafından değerlendirilir.

Günlük yaşamda kişilerin boynunun duruşuna dikkat etmeli ve yanlış pozisyonlardan sakınmaları gerekmektedir. Özellikle masa başında, bilgisayar başında çalışanlar, dikiş dikenler veya örgü örenler, kitap okuyanların bu işleri uzun süreli yapmaları uygun değildir. Her 50 dakikalık çalışma sonrasında 10 dakika ara verilmelidir. Ani boyun hareketlerinden sakınmalıdırlar. Otururken veya yatarken boynun konumuna dikkat etmelidirler.

OSMAN KALAN-OSKASHİATSU UZMANI

http://www.oskashiatsu.com/index.php/masaj-cesitleri/

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.