Cildimiz hakkında bildiğimiz doğrular ve yanlışlar

Cildimiz hakkında bildiğimiz doğrular ve yanlışlar
Günde iki litre su içmek cilde iyi gelir mi, çikolata sivilceye neden olur mu, stres cildi etkiler mi işte doğru bildiğimiz yanlışlar…25.02.2019 16:40

Günde iki litre su içmek cilde iyi gelir mi, çikolata sivilceye neden olur mu, stres cildi etkiler mi işte doğru bildiğimiz yanlışlar…

CİLT SÜREKLİ KENDİNİ YENİLİYOR: DOĞRU

Cilt, vücudunuzun iç çevresi ile dış dünya arasında dinamik bir engel oluşturur.

Cilt, kendilerini bölme ve yenileme kapasitesine sahip zengin bir kök hücre kaynağıdır.

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN GÜNDE İKİ LİTLE SU İÇ: YANLIŞ

İçtiğiniz su miktarı cildinizi doğrudan etkilemez.

Deriye, cildin iç katmanı olan dermisten akan kan, cilde su sağlar; epidermisteki su, özellikle kuru bir ortamda kaybolur.

Cildin nemini korumak için suya ihtiyaç vardır ve ciddi şekilde su kaybolduğunda cildiniz mat görünür ve daha az elastiktir.

Sağlıklı bir insanda iç organlar - böbrekler, kalp ve kan damarları - cilde ulaşan su miktarını kontrol eder.

İçmeniz gereken sabit su hacmi yoktur, bu sadece kullandığınız ve kaybettiğiniz miktarlara bağlıdır.

STRES CİLDİ SAĞLIKSIZ HALE GETİREBİLİR: DOĞRU

Modern yaşamda strese karşı suçladığımız birçok sağlık sorunu vardır, ancak bilimsel çalışmalarda, bazı olaylar, muhtemelen kortizol (adrenal bezlerinde yapılan bir steroid hormonu) dahil olmak üzere stres hormonları yoluyla yaşam olayları tarafından kötüleştiğini göstermiştir.

ÇİKOLATA YEMEK SİVİLCEYE NEDEN OLUR: YANLIŞ

30'lu ve 40'lı yaşlarınıza kadar devam edebilen akne, ciltteki yağ bezleri üzerindeki hormonal etkilerin yanı sıra ciltte yaşayan bloke edilmiş gözeneklere ve mikroplara bağışıklık tepkisi arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Yağlı yemek, fazla çikolata tüketmek birçok nedenden dolayı sağlıksızdır, ancak sivilceye neden olmaz.

TIRNAKLARDA BEYAZ İZLER: KALSİYUM EKSİKLİĞİ: YANLIŞ

Tırnak üzerinde bazen beyaz çizgiler görünür. Kalsiyum sağlıklı tırnaklar (kemikler ve dişler gibi) için önemlidir, ancak bu beyaz izler eksiklik belirtisi değildir.

GÜNEŞ SİZİN İÇİN İYİDİR: DOĞRU - YANLIŞ

Güneş ışığının iyi ve kötü etkileri vardır. Güneşten gelen ışık, farklı dalga boylarında ışık karışımını içerir: bazıları insan gözüyle görülebilir, bazıları görebileceğimiz renklerden daha kısadır - bunlara ultraviyole (UV) denir - bazıları ise kızılötesidir. Farklı dalga boylarının cilt üzerinde farklı etkileri vardır.

Basit bir kural olarak, güneş ışığı sizin için iyidir, ancak güneşte yanmaktan kaçının.

ÖNERİ

Cildi sağlıklı tutmanın temel prensipleri çoğunlukla sağduyudur. Kiri temizlemek için cildinizi düzenli olarak yıkamalısınız.

Cildinizi kuru hissediyorsanız nemlendirici kullanın. Sivilceye eğimli bir cildiniz yoksa yağlı nemlendiricileri tercih edin, tam tersi bir durumda su bazlı kremleri kullanabilirsiniz.

Mümkünse stresten kaçının, sağlıklı beslenin ve susadığınızda su için. Son olarak, cildinizi bir şapka veya güneş kremi ile çok fazla güneşten koruyun.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.