Omurga Ağrısı Neden Olur ? (Osman Kalan)

Omurga Ağrısı Neden Olur ? (Osman Kalan)
Omurga Ağrısı, nedeni hareket ederken omurga kemiğinin yerinden kaymasıdır. Özellikle bir eşya almak için veya bir iş yapmak için yere eğilindiğinde bazı zamanlar omurga kemiği zorlanır. Bu sebeple, omurga kemiği vücudun ağırlığını kaldıramaz ve yerinden kayar. Bu durum daha ilerde bel ağrısı denilen omurga ağrısına neden olur.08.05.2017 15:52

Omurga kemiğine yardımcı olmak için, yere veya öne doğru eğilirken karın kasları kasılmalıdır. Karın kaslarını normal bir biçimde kasmak yani karnı geriye çekmek yeterli olacaktır. Karın kaslarının kasılması sonucunda, omurga kasları da kendiliğinden hafifçe kasılır ve bu kaslar omurga kemiğini korur ve kaldırılan yük sonucu hasar oluşmasını engeller. Bunun sonucunda omurga kemiğinin kayması önlemiş olur.

Ayakta ağır bir eşya taşırken de, aynı şekilde karın kasları kasılarak omurga kemiği korunmalıdır. Taşınan eşyanın ağırlığına aşağı yukarı paralel bir şekilde karın kasları da kasılmalıdır.
Bu durum sonucunda her türlü bahçede, tarlada veya atölyede çalışabilir, ev temizlik işi yapabilir, kaldırılabilecek tüm ağırlık ta taşıyabilir.

Dünyada insanlar ilk çağlardan beri ancak bu şekilde tarlalarda çalışmışlardır. Bunun nedeni tarlada çalışmak için öne eğilmek gerekir. İlk çağlardaki insanlar muhtemelen de bu şekilde karın kaslarını sıkmayı ufakken öğreniyorlardı. Günümüzde ise çocuklar okulda otururken karın kaslarını salmayı öğreniyorlar ve erişkinlikte omurga ağrısı kendini gösteriyor.

Kaymış olan kemiği onarmak için, otururken sırt dik pozisyonda oturmalı ve bu sırada karın içe doğru çekilerek karın kasları kasılmalıdır. Belli bir zaman bu durumda oturmak omurgadaki kaymanın düzelmesini ve ağrısının geçmesini sağlar.
Yapılabilecek diğer bir yöntem de öğünlerde ayran ve yoğurt tüketerek kemikleri güçlendirmektir. Ayran ve yoğurt içerisindeki kalsiyum kemiklerin kuvvetlenmesi için çok faydalıdır. Bunun dışında hergün mümkün oldukça güneşte gezerek vücudun D vitamini yönünden güçlenerek kemiklerin güçlenmesi sağlanmaktadır. Bu durumun sonucunda omurga kemiği daha kuvvetli ve sağlam olması sağlamış ve aşınma olması engellenmiş olur.

OSMAN KALAN-OSKASHİATSU UZMANI

http://www.oskashiatsu.com/

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.