YÜZÜNÜZÜ SIK YIKAMAYIN

YÜZÜNÜZÜ SIK YIKAMAYIN
Herkes sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister26.10.2016 00:00

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejatrn Ertek, "Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için günlük rnhayatta dikkat etmemiz gereken bazı basit kurallar vardır.

Buhar rnBanyosundan Uzak Durun;Cilt bakımı ve temizliği denildiğinde akla ilk rngelen yüzü çok yıkamak ve yüze buhar banyosu uygulamak gelir.Ancak buharrn banyosu yüzü aşırı ısıtır bu nedenle de cildin asit ve su dengesi rnbozulur.Bu durum da cilt egzamasına zemin hazırlar.Bunun dışında buhar rnverdikçe cilt gözenekleri daha çok açılır.Cildinizin özelliğini bilmedenrn (Kuru mu,hassas mı,çok yağlı mı ,allerjik mi ?) rast gele nemlendirici rnkullanmakta doğru değildir" dedi.

Yüzü çok sık yıkamanın cildin rnkurumasına neden olduğuna dikkat çeken Ertek, "Yüzünüzü çok yıkamak rnyanlıştır. Çünkü cilt daha kendi yağını tolere etmeden siz tekrar rnyıkarsanız,bu sefer cildinizin kurumasına neden olursunuz.Ayrıca klima rnda cilt kuruluğuna neden olabilir.Bunu engellemek için gün içinde rnnemlendirici sürmenizde fayda var.Sabun Seçimi;Cilt bakımı bebeklik rndöneminden itibaren yapılmalıdır.Cilt tipinize uygun doğal olan sabunla rnyüzünüzü yıkamalısınız. İyi dinlendirilmiş, fazla kloru alınmış bir su rnda bir toniktir. Nemlendirici olarak da hiçbir şey yoksa bir acı badem rnsütü, badem yağı kullanabilirsiniz.Badem sütüyle de makyajınızı rntemizleyebilirsiniz" diye konuştu.

Yaşlanmanın 25-30 yaş arasındarn başladığını kaydeden Ertek, "Yaşlanma ise 25-30 yaş arasında başlar. Burn yaşlardan itibaren cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmenizde rnyarar var.Çok ince olan boyun derisi çabuk kırışır.Bu nedenle yüze rnuygulanan nemlendirici krem nazik dokunuşlarla boyuna uygulanmalıdır.Gözrn çevresi için de nemlendiricinizi parmak uçlarınızla hafifçe yedirerek rnsürmelisiniz.Kötü Beslenme Hızlı Yaşlandırır;Sağlıksız ve kötü beslenme rntüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden rnolur.

Tek yönlü beslenme çok yanlış, ihtiyacınız olan tüm rnvitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı rnbeslenmenizde fayda var. Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına rnözen gösterin.Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın. Sık sık sebze ve meyve rntüketin.A,E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin.vitamin A hücresel rnaktiviteyi düzenler, cildin aşırı kalınlaşmasını ve pigmentasyonu önler.rn Ayrıca bu vitaminler cilt yaşlanması ile savaşırlar. Mutlaka günde en rnaz 8 bardak su için" şeklinde konuştu.

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.