AK Parti'nin İstanbul adayları belirlendi

AK Parti'nin İstanbul adayları belirlendi
AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanıtım toplantısında 39 ilçenin başkan adayını da açıkladı.30.12.2018 02:46

Sinan Erdem Spor Salonu'ndaki tanıtım toplantısı öncesi İstanbul'un farklı ilçelerinden gelen partililer salonu doldurdu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM Başkanı Binali Yıldırım da salona geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmanın ardından AK Partinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 ilçe belediye başkan adayını açıkladı. İstanbul Büyükşehir Başkan adayı beklendiği gibi Binali Yıldırım oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Beşiktaş, Maltepe ve Silivri'de ise MHP'nin adaylarını destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı isimler şöyle:

İSTANBUL: Binali Yıldırım

ADALAR: Özlem Öztekin Vural
ARNAVUTKÖY: Ahmet Haşim Baltacı
ATAŞEHİR: İsmail Erdem
AVCILAR: İbrahim Ulusoy
BAĞCILAR: Lokman Çağırıcı
BAHÇELİEVLER: Hakan Bahadır
BAKIRKÖY: Mehmet Umur
BAŞAKŞEHİR: Yasin Kartoğlu
BAYRAMPAŞA: Atilla Aydıner
BEYKOZ: Murat Aydın
BEYLİKDÜZÜ: Mustafa Necati Işık
BEYOĞLU: Haydar Ali Yıldız
BÜYÜKÇEKMECE: Mevlüt Uysal
ÇATALCA: Mesut Üner
ÇEKMEKÖY: Ahmet Poyraz
ESENLER: Mehmet Tevfik Göksu
ESENYURT: Azmi Ekinci
EYÜPSULTAN: Deniz Köken
FATİH: Ergün Turan
GAZİOSMANPAŞA: Hasan Tahsin Usta
GÜNGÖREN: Bünyamin Demir
KADIKÖY: Özgül Özkan Yavuz
KAĞITHANE: Mevlüt Öztekin
KARTAL: Ebubekir Taşyürek
KÜÇÜKÇEKMECE: Temel Karadeniz
PENDİK: Ahmet Cin
SANCAKTEPE: Şeyma Döğücü
SARIYER: Salih Bayraktar
SULTANBEYLİ: Hüseyin Keskin
SULTANGAZİ: Abdurrahman Dursun
ŞİLE: İlhan Ocaklı
ŞİŞLİ: Nihal Yıldırım
TUZLA: Şadi Yazıcı
ÜMRANİYE: İsmet Yıldırım
ÜSKÜDAR: Hilmi Türkmen
ZEYTİNBURNU: Ömer Arısoy

3 İLÇE MHP'YE BIRAKILDI

Erdoğan 3 ilçede MHP'nin adaylarını destekleyeceklerini şu sözlerle açıkladı: "Cumhur İttifakı olarak müşterek çalışmalarımız var. Sayın Genel Başkan ile zaman zaman bir araya geldik. Arkadaşlarımız teknik çalışmaları yürüttüler. 3 ilçede biz aday göstermiyoruz. Cumhur İttifakı adayı olarak 3 isim belirlerik. Şimdi bu isimleri sizlere takdim ediyoruz:

BEŞİKTAŞ: Serkan Toper
MALTEPE:  Ahmet Baykan
SİLİVRİ: Volkan Yılmaz

İSTANBUL ADAYI BİNALİ YILDIRIM

Erdoğan, ilçe adaylarını açıkladıktan sonra "Böylece ilçelerimizi tamamlamış olduk. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkan adayımıza geliyoruz. Zaten tanıtım filmini gördüğünüzde adayın kim olduğunu anlayacaksınız" dedi. Ardından Binali Yıldırım'ın görüntülerinin olduğu bir belgesel yayınlandı.

Erdoğan, ardından kürsüyü aday olarak tanıttığı Binali Yıldırım'a bıraktı. Binali Yıldırım'ın sözlerinden öne çıkanlar şöyle:


"Ben İstanbul'un denizine aşığım. Kasımpaşa'da büyüdüm. İDO Genel Müdürü olarak ekibinde yer alma şerefine nail oldum. İstanbul'un insanı ile Marmara'yı boğazı barıştırmak için kucaklaştırmak için deniz taşımacılığını yaygınlaştırdık. Bu masmavi denize bir tuz tanesi kadar faydam olduysa rabbime binlerce kez şükrediyorum. Liderimizle İstanbul için çok çalıştık. Marmaray, Avrasya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, İstanbul Havalimanı... Allah'ın izniyle bu hizmetleri de tamamladık. İstanbul'a hizmet biter mi? Bitmez. Benim bu şehre bu güzel şehre daha fazla hizmet borcum var. Her gün metrobüsle ekmeğinin peşine düşen kardeşime borcum var. Her sabah okul yoluna çıkan çocuklara gençlere borcum var. Şimdi bu borcu ödemeye geliyorum. Buraya TBMM Başkanlığından geliyorum. Kurtuluş Savaşını yöneten 15 Temmuz'da hainlerin sallayıp yıkamadığı Türk milletinin çelik iradesini yedi düvele gösteren Gazi Meclis'ten. Her İstanbullu'nun başkanı olacağım. Kadıköy'ün de Sultanbeyli'nin de sorunlarını çözeceğim.  Üsküdar'ın da derdi benim Bakırköy'ün de. Beyoğlu'nun isteği benim için talimat Sarıyer'in de. İstanbullular sizlerle birlikte başaracağız."Toplantıda konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Tarih boyunca insanlığın göz bebeği olmuş Peygamber efendimizin (SAV) övgüsüyle şereflenmiş bu kutlu şehrin bahtiyar insanlarını selamlıyorum. Üstadın 'ana gibi yar İstanbul gibi diyar olmaz' dediği bu şehrin şanslı insanlarını selamlıyorum. Biz İstanbul'u kahrıyla devraldık. Çağına uygun hizmetlerle donatarak biz bugünlere getirdik. İnşallah İstanbul 31 Mart 2019 akşamı sakinlerinin her yerde güldüğü huzur içinde yaşadığı şehir olarak belediye başkanlarını seçecek.

AK Parti olarak tüm benliğini İstanbul'a adamış adaylarla çıkacağız. Adaylarımız gece gündüz şehrin hizmetinde olacaklar. İstanbul güzel olduğu kadar nazlı bir şehirdir. Öyle nazlı ki asla ihmale gelmez. Hemen etrafı gecekondu ve derme çatma binalarla kuşatılır. Haliç'in kokudan yanına yaklaşılmaz hale gelir. İnsanı ihmale gelmez. Böyle bir şehirde umutsuz yaşamaya tahammül edemez. 1994'te İstanbul'u devraldığımızda öyle sahipsiz bırakılmış bir şehir vardı ki yüreğimiz cız etti.

"DOĞAL TEHDİT DEPREM, SİYASİ TEHDİT CHP"

İstanbul için en büyük doğal tehdit depremse en büyük siyasi tehdit CHP zihniyetidir. Hİçbir vatandaşımız CHP'nin İstanbul'a hizmet sunacağına inanmadığı için bu görevi vermedi. 1994'ün bir adım ötesine geçemediklerini görüyoruz. Sadece konuşuyor, millete hakaret ediyorlar. Ne İstanbul ne Türkiye ne de dünyada ne olup bittiği umurlarında. Varsa yoksa partilerindeki mücadele. CHP her seçimde şapkadan başka tavşan çıkarma derdinde.

Her seçim döneminde kılıktan kılığa şekilden şekile giriyorlar. Her türlü siyasi oyun bunlarda mübahtır. Tek hedefleri AK Parti'nin önünü kesmek şahsıma verebilecekleri zararı vermek. Boşu boşuna uğraşıyorlar. Milletimiz bunları ciğerine kadar tanıyor. Milletimiz bunları çok iyi biliyor. CHP adını da söylemini de değiştirse milletimiz onu sesinden tanır.  Darbecilere, sokak teröristlerine desteğinden tanır. Ülkesini yurtdışına şikayet etmesinden tanır. Cumhurbaşkanı adayı olmaya dahi cesaret edemeyen genel başkanından tanır.

"KİMSE AK PARTİ'YE OY VERMEK ZORUNDA DEĞİL"

CHP hangi boyaya boyanırsa boyansın milletimiz onu tanır bilir ve hak ettiği yere yerleştirir. Milletimiz için İstanbul'u CHP'ye teslim etmek demek dikeni sulamaktır. Milletimizi dikeni sulamak zorunda bırakmamak için teşkilatımızla adaylarımızla birlikte çok çalışmak zorundayız. Kimse AK Parti'ye oy vermek zorunda değil. Her şeyden önce tevazu, samimiyet ve gayrete çok dikkat edeceğiz. Biz 31 Mart'ta kampanyamızı gönül belediyeciliği ile yapacağız. İstanbul 31 Mart'ta gönlüne girmediğimiz tek bir hemşehrimiz bırakmamaya hazır mısın? Çalmadık kapı bırakmamaya hazır mısın?

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçme kararı almamız ve haziran 2018 seçimleri ülkemiz için önemli bir milat oldu. İstanbul ekonomimizin de olumlu göstergesi. Ağustos ayında tarihimizin en alçak saldırısına maruz kaldığımızda öyle oldu. AK Parti'nin gerçekleştirdiği yapısal dönüşüm sayesinde bu saldırıyı bertaraf ettik. Ülkemize diz çöktürtmek isteyenlerin heveslerini bir kez daha kursaklarında bıraktık. Ekonominin dengelenmesini her alanda görmeye başladık. İhracatta rekor kırıyoruz. Ticari açığımız 30 milyar doların altına düşüyor. Büyüme oranımız dalgalanmalara rağmen ilk 3 çeyreğin ortalaması olarak 4,7 olarak gerçekleşti.

Savunma sanayiinde çok önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Bu ürünleri yurtdışına ihraç ediyoruz. Tek sözleşme ile Pakistan'a 1.5 milyar dolarlık ihracat savunma sanayimizin dünya çapında söz sahibi olmaya başladığını gösteriyor. Yeni yönetim sistemimizin ilk asgari ücreti 2 bin 20 lira olarak belirlendi."Diğer POLİTİKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.