AKP bu köprüyü açmaya doyamadı: Biten köprüye 3. açılış

AKP bu köprüyü açmaya doyamadı: Biten köprüye 3. açılış
Bir önceki açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı köprüyü dün de Başbakan Yıldırım açtı.21.05.2018 18:39

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala, seçimlere girecek olan partilerin programları da sıklaştı. Seçimlere ‘Cumhur ittifakı’ adıyla giren AKP-MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. İktidarı da elinde bulunduran AKP, seçim kampanyalarında devletin tüm imkânlarını kullanabiliyor. İllerde gerçekleştirilen açılış törenlerini, Kudüs protestolarını seçim mitinglerine dönüştürüyor.

DEVLETİN İMKANLARI MİTİNG İÇİN SEFERBER EDİLDİ

Başbakan Binali Yıldırım, dün Diyarbakır'da düzenlenen Kudüs mitingine katıldı. Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır’ın tüm ilçelerinden mitinge katılacak olanlar için taşıma güzergahlarının belirlendiğini bir gün önceden duyurdu. Kayyımın yönettiği Büyükşehir Belediyesi'ne ait toplu taşıma araçları, miting alanına gidecekleri ücretsiz taşıdı. Ancak buna rağmen mitinge katılım oldukça düşüktü.

KUDÜS MİTİNGİ DÜZENLENDİ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A OY İSTEDİ

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasına Kudüs ve Filistin ile başladı. Kitleye ‘Kudüs Fatihi Selahattin Eyübi’nin torunları’ diye seslendi, İsrail’in yaptığı katliamını kınadı. Mitingin ismi ‘Kudüs’tü ancak konuşmaların içeriği seçimlere yönelikti. Başbakan Yıldırım’ın hedefinde ise HDP vardı. İsim vermeden HDP’yi eleştirdi. "PKK'nın 'Kürtler' diye bir sorunu yok” diyen Yıldırım, Kürtlerin 'PKK' diye bir sorunu olduğunu söyledi. Yıldırım, “24 Haziran seçimlerine Diyarbakır hazır mı? Milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanı yapacak mıyız? 24 Haziran'da yeni bir destan yeni bir zafer yazacak mıyız” diyerek oy istedi.

SUR VE YIKIM

Başbakan Yıldırım, Sur’da yaşanan yıkıma da değindi. Yaşanan sorunların aksine, yıkılan yerleri tekrar yaptıklarını söyledi. Başbakan Yıldırım, 26 bin konutun tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildiğini, 44 bin kişiye hasar bedeli ödendiğini, yıkılan yerlerin yüzde 85’ini tamamladıklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım’ın anlattığının aksine, Surda yaşanan yıkım ile ilgili mağduriyetler sürüyor. Sur’da bulunan 6 mahalleye girişler 2015 yılından bu yana yasak. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu raporuna göre, yasaklı 6 mahallenin yüzde 72’lik kısmı tamamen yıkılmış durumda. Sur’dan göç ettirilen ailelerin mağduriyeti ise 2 yıldır devam ediyor.

7 AY ÖNCE BİTEN KÖPRÜ ÜÇÜNDE DEFA AÇILDI

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır’daki mitingin ardından helikopterle Bingöl’e geçti. Bingöl’de düzenlenen iftar programına katılan Yıldırım, yapımı Kasım 2017 tarihinde tamamlanan Çapakçur köprüsünün açılışını yaptı. Ancak Yıldırım’ın açılışını yaptığı köprü daha öncede açılmıştı. Bingöl’de köprünün seçimlere sayılı günler kala tekrar açılması tepkilere neden oldu.

BAKAN, CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN AYRI AYRI AÇTI

Başbakan’ın köprü açılışına ilk tepki de Hüda-Par’dan geldi. Hüda-Par İl Başkanlığından istifa edip Bingöl'den milletvekili aday adayı olan Hamdullah Tasalı, Çapakçur köprüsünün üçüncü defa açılışının gerçekleştiğini belirtti. Tasalı, "Bingöl Çapakçur köprüsünün birinci açılışı 28 Kasım 2017 tarihinde Valilik ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından, ikinci açılışı ise 13 Ocak 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üçüncü açılışı ise dün itibari ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı. Bir kez daha Hayırlı olsun!” dedi.

“MAKASINI ALAN KÖPRÜ AÇILIŞINA KOŞACAK”

CHP Bingöl İl Başkanı Ahmet Bazencir, Çapakçur köprüsünün üçüncü defadır açılışının yapıldığını söyledi. AKP’nin bunu bir yöntem olarak kullandığını belirten Bazencir, “Çapakçur köprüsünü her gelen açacak. Bu üçüncü defadır açılıyor. AKP’de her gelen soluğu bu köprüde alacak. Bakan, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın ardından sıra milletvekili adaylarında… Adaylarda netleştikten sonra, yarın makaslarını alıp köprüye gidecekler. Bu köprünün açılışını yaparak hizmet olarak sunacak. Bu daha başlangıç” diye konuştu.

“SEÇİM VAADİ SÜTAŞ YİNE GÜNDEMDE”

İktidarın her seçim döneminde bu yöntemleri kullandığını belirten Bazencir, Sütaş örneğini verdi. AKP’nin 3 dönemdir her seçimde “Sütaş Bingöl’de tesis kuracak. Kente büyük yatırım yapacak” vaadinde bulunduğunu hatırlatan Bazencir, “Her seçim döneminde, Sütaş Firmasının genel müdürleri, müdürleri ve yetkilileri Başbakan veya Cumhurbaşkanı ile Bingöl’e geliyor. Dün başbakan ile birlikte yine Sütaş yetkilileri geldi. Bununla birlikte üçüncü defadır seçim sürecinde Sütaş yetkilileri geliyor. Vaatlerde bulunuyorlar. Bu kullanılıyor. Her ne hikmetse, her seçim döneminde geliyorlar, yatırım yapacaklarını söylüyorlar. Yine aynısını yaptılar. Görüntü veriyorlar, fotoğraf çektiriyorlar seçim bitince oda bitiyor” dedi.

AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana Bingöl’de büyük destek aldığını ifade eden Bazencir, halkın iktidarın bu politikalarının farkında olduğunu ancak korkudan dolayı ses çıkaramadığını söyledi. Bu politikaların iktidar açısından olumsuz sonuçlara neden olacağını kaydetti.

https://www.artigercek.com/biten-kopru-3-kez-acildi

Diğer POLİTİKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.