BEŞİKTAŞ Belediye Başkan Aday Adayı ÖZTOPALOĞLU

BEŞİKTAŞ Belediye Başkan Aday Adayı ÖZTOPALOĞLU
"BEŞİKTAŞ SÖZ SANA YİNE BAHARLAR GELECEK" sloganıyla yola çıkan Beşiktaş Belediye Başkan Aday Adayı Merve Öztopaloğlu Beşiktaş’ı Türkiye'nin örnek ilçesi yapma iddiasında. 11.01.2019 15:20
Merve Öztopaloğlu, İstanbul’un en gözde ilçelerinden biri olan Beşiktaş’a belediye başkanı olmak için aday olduğunuzu açıkladınız. Neden belediye başkanı olmak istediniz? 


Öncelikle bana kendimi anlatma ve Beşiktaş ile ilgili vizyonumu değerli okurlarınızla paylaşma fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.  

Beşiktaş Belediyesi’nin insan odaklı, kültürel ve sosyal alanda başaracağı işler; ülkemizin de çehresine katkı sağlayacak ve örnek teşkil edecektir. Hukukçu ve halktan biri olarak, Beşiktaşlı olmanın bana yüklediği sorumluluk gereği Beşiktaş Belediyesi’ni Türkiye’nin örnek ve imrenilen belediyesi yapmak için aday oldum.

Katılımcı belediyecelik anlayışıyla, toplumun tüm kesimlerinin yönetimde söz sahibi olmasını sağlayacağız. Belediye hizmetlerini bu temellere oturtacağımız için toplumun tüm kesimleri yönetimde kendilerini bulacaklar.

Herkesin gözünün üstünde olduğu Beşiktaş gibi bir ilçede insanlara iyi hizmet etmek ve herkesi mutlu etmek kolay olmayacaktır. Başarılı olacağınıza inanıyor musunuz?Elimizde tüm mahallelerin, sokakların, hatta apartman ve sitelerin sorunları ve analizleri mevcuttur. İşinde profesyonel, yaratıcı ve yetenekli bir ekiple bir süredir ciddi bir şekilde yapısal ve sosyal projeler geliştiriyoruz. İlçemizin tüm sorunlarını ve Beşiktaş’ın tüm nüanslarını detaylı bir şekilde ele alıyoruz. Sorunları çözülmüş, çehresi güzelleşmiş, marka değeri ve imajı tekrar hakettiği noktaya gelmiş örnek bir ilçe yarattığımızda insanlar neden mutlu olmasınlar ki? Dolayısyla başarılı olacağıma yürekten inanıyorum.

Belediyecilikle ilgili sorularımızı sormaya devam edeceğiz ama önce okurlarımızın sizi tanıyabilmeleri için kendinizden bahsedebilir misiniz? 

1982 yılında İstanbul’da doğdum. Aslen Artvin Hopalıyım. FMV Işık Lisesi’nde okudum ve ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakultesi’ni kazandım. Bilgi Üniversitesi’nde öğrenciyken, kadınlara pro-bono destek amaçlı Hukuk Kliniği çalışmaları bünyesinde yer aldım. Mezun olduktan sonra İstanbul Barosu’na kayıt olarak avukatlık  yapmaya başladım. İyi derecede İngilizce biliyorum, evliyim ve Deniz isminde harika bir kızım var.

Ailemden aldığım öz eğitim ile sosyal demokrat siyaset anlayışını ve Parti terbiyesini özümseyerek 2005 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin Beşiktaş örgütüne üye oldum. İlçemizde ve İl örgütümüzde çeşitli yöneticilik pozisyonlarında görev aldım

İl ve ilçede çeşitli yöneticik pozisyonları üstlendikten sonra Beşiktaş Belediyesi meclis üyesi ve başkan yardımcılığı görevlerini üstlendim.

Beşiktaş belediye başkanı farklı gerekçelerle görevden alındı. Beşiktaşlılar size neden oy versinler, sizin farkınız nedir?

Olaya bir hukukçu olarak, evrensel hukuk ilkesi - masumiyet karinesi açısından bakıyorum. Masumiyet karinesi gereği suçluluğu ispat oluncaya kadar yargılanan herkes masumdur! Yaşanan bu durum bizleri de üzüyor. Bu anlamda Partimin pozisyonuna ve kararlarına saygı duyarak, onları takip etmek ve yönetimin yönlendirmelerine uygun hareket etmek istiyorum. Ben genç, parti disiplinine sadık biri olarak yeni bir yüz olarak yola çıktım. ‘Beşiktaş söz sana yine baharlar gelecek’ sloganıyla; projelerimiz ve samimi iletişimlerimiz sayesinde ciddi bir seçim başarısı elde etmek istiyorum.  Bu anlayışa Beşiktaşlıların çıktığımız bu yolda bizlere sahip çıkacağına ve bizi destekleyeceklerine yürekten inanıyorum.


 
Kampanya çalışmalarınız ve Proje çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Kampanyamız günden güne ivme kazanıyor . Her gün yeni gönüllüler  ve uzman çalışma arkadaşları sürece dahil oluyor. Herkesin enerjisi, azmi o kadar yüksek ki hayatımın en onurlu, en gururlu günlerini yaşıyorum. Bu enerjimiz ve heyecanımız seçimde son bulmayacak aksine sonrasında da yükselerek devam edecek.

Yılmaz Büyükerşen başta olmak üzere başarılı belediye başkanlarının çalışmalarına katılmış ve onların proje hazırlık aşamalarında yer almış arkadaşlarla çalışıyoruz. Bir kadın olarak Yılmaz Hoca gibi başarılarımla adımdan söz ettirebilirsem bu, Beşiktaş için olduğu gibi Türkiye için de müthiş bir model olacak. Projelerimizin hazırlanmasında uzman akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, mimarlar ve şehir planlama uzmanlarıyla işbirliği yapıyoruz. Projelerimizin bilimsel araştırmalara dayalı evrensel standartlarda olması ve fark yaratmasi için hummalı bir çalışma yürütüyoruz.Biz Beşiktaş’ın sadece Türkiye’deki değil; uluslararası imajını da düşünüyoruz. Beşiktaş’ın marka değerinin uluslararası açıdan ele alınması ve taşınacağı nokta İstanbul’un da Türkiye’nin de ve tabii Partimizin de imajına pozitif etki edecektir. Uluslararası alanda Beşiktaş’ın marka değerinin artması Beşiktaş’ta yaşayanlara da direk olarak etki edecektir.


Partinizin İstanbul adayı sizce kim olacak? Bu konuda kampanyanız nasıl şekillenecek?


Partimin üst yönetiminin bu konuda çok detaylı ve kapsamlı bir çalışma yaptığını biliyorum. Basın ve medyada öne çıkan partililerimin hemen hepsi bir çok açıdan çok değerli, başarılı ve çalışkan kişiler. Partimin belirleyeceği aday eminim ki en doğru CHP İstanbul Adayı olacaktır.

Kampanyamızın zaten büyük bir bölümü İstanbul adayı ile koordineli çalışabilecek ve bu büyük yarışta ona her türlü katkıyı sağlayabilecek yapıda oluşturuldu. Çalışma arkadaşlarımız Beşiktaş ile birlikte İstanbul için de çalışmalar yapıyor ve kampanya süresince Beşiktaş ile birlikte İstanbul’un da kazanılması için elimizden gelen her türlü çabayı sarfetme noktasında sabırsızlanıyorum.

Zaman Ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim, konuğunuz olmaktan onur duydum.MERVE ÖZTOPALOĞLU KİMDİR ?

Merve Öztopaloğlu, 1982 yılında, İstanbul’da doğdu. Aslen Artvin, Hopalıdır. FMV Işık Lisesi’nde okudu. Öğrenci olduğu yıllarda, halen boş zamanlarında yapmaktan keyif aldığı voleybol ve basketbol sporlarında lisanslı oyuncuydu. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Bilgi Üniversitesi’nde öğrenciyken, kadınlara pro-bono destek amaçlı Hukuk Kliniği çalışmaları bünyesinde yer aldı. Mezun olduktan sonra İstanbul Barosu’nda başladığı stajı bitirdi ve avukat oldu. Stajını tamamladığı hukuk bürosunun büyük ortaklarından biri olarak büroda çalışmalarını sürdürdü. Şu anda dış ticaret ile uğraşmakta olan Barış Küçükel ile evli ve Deniz isminde bir kız çocuğu annesidir.

Ailesinden aldığı öz eğitim ile sosyal demokrat siyaset anlayışını ve Parti terbiyesini özümseyen Öztopaloğlu, 2005 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olarak Beşiktaş İlçe Başkanlığı bünyesinde siyasi çalışmalarına başladı. 2009 yılında CHP Beşiktaş 33. Olağan İlçe Kongresi’nde İlçe Yöneticisi seçilerek 2012 yılına kadar İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Merve Öztapaloğlu, bu görevinin ardından 2012 yılında yapılan CHP 34. Olağan İstanbul İl Kongresinde İl Yönetimi’ne seçilerek siyasi çalışmalarını il bazında genişletti. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Öztopaloğlu buradaki görevi sırasında gerçekleşen Gezi Parkı sürecinde CHP İl Başkanlığı Kriz Masası ekibinin başında yer aldı. 2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerde Beşiktaş Belediye Meclis Üyesi seçildi ve akabinde Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden 2018 Ocak ayında istifa eden Öztopaloğlu, 2012 yılından bu yana İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu’nda Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsil etmektedir.

Siyasi çalışmalarının dışında Merve Öztopaloğlu, 2013 yılında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde Kongre üyesi oldu. Aynı zamanda Nişantaşı Rotarackt Kulübü kurucularından ve Nişantaşı Rotary Kulübü’nün de üyelerindendir. Şehircilik ve kentsel tasarım konularında  Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği bünyesinde çalışmalar yapmakta ve 23. dönem TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın onursal başkanı olduğu Topaloğlu Vakfı’nın iki dönemdir başkanlığını yürütmektedir. Öztopaloğlu, Artvin Hizmet Vakfı’nın Danışma Kurulu üyesi olmakla beraber Trabzonlu İş Adamları ve Bürokratlar Derneği’nin de üyesidir.Diğer POLİTİKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.