CHP'den ve HDP'den af çıkışı

CHP'den ve HDP'den af çıkışı
CHP'li Özgür Özel ve HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu af tartışmalarına ilişkin tutumlarını açıkladılar.28.08.2018 16:47

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, af tartışmalarına değindi.

Özel, bir gazetecinin MHP'nin af teklifi hazırladığı yönündeki çalışmaları hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"TOPLUMSAL MÜTABAKAT ARIYORUZ"

"Bahçeli'ye şunu sorarlar. Elbette son günlerde son derece hepimizi vicdanını yaralayan bazı konuları ve toplumsal hassasiyeti olan konuları sıralayarak, 'bunlar af kapsamında' olmayacak diyorlar. Sayıyorlar, terör suçları olmayacak, kadına yönelik şiddet suçları olmayacak, çocuk istismarı olmayacak. Bir de olacakları saysana. Olmayacakları biliriz biz.

Mesela mafya örgütleri liderleri çıkacak mı? Mafya liderleri, suç örgütlerinin liderleri İstanbul'u, Türkiye'nin gözde tatil merkezlerini haraca bağlamış olan bir takım suç örgütlerinin liderleri çıkacak mı? Kapkaççılar çıkacak mı? Çıkmayacakları saymak kolay, onu konuşuruz. Bir toplumsal mutabakat arayalım ve kim kimi af ediyor görelim.”

“HİÇBİR ZAMAN AFFA KARŞI OLMADIK”

“Bu açıdan CHP olarak kategorik olarak hiçbir zaman affa karşı olmadık” diyen Özel “Ama affa ilkesel bir şekilde bakıyoruz ve toplumsal mutabakat arıyoruz. Toplumsal mutabakat varsa parlamentoda aranması gereken siyasi mutabakattır. Kapsamında evrensel ölçütler içinde kimsenin vicdanını rahatsız etmeyecek, en az mağdur, en yüksek memnuniyet yaratacak şekilde tartışılması, toplum tarafından sindirilmesi, topluma rağmen bir karar verilmemesi gerekmektedir. Yaklaşımımız budur" diye konuştu.

HDP’Lİ GERGERLİOĞLU: GENEL AF GETİRİLMESİ TÜRKİYE’Yİ RAHATLATACAKTIR

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, insanların patlama noktasına geldiğini söyleyerek genel af çağrısı yaptı.

KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın konuğu olan Gergerlioğlu, bazı yüz kızartıcı suçların kenarda tutularak genel af getirilmesinin Türkiye'yi rahatlatacağını söyledi.

Gergerlioğlu, "Meclis'in açılmasıyla bir genel affın gündeme gelmesi gerekir diye düşünüyorum. Bazı yüz kızartıcı suçlar kenarda tutularak genel af getirilmesi Türkiye'yi rahatlatacaktır. Benim şahsi fikrim bu. Af konuşulacaksa alanı genişletilmeli, çok zor durumdaki insanlara bir umut ışığı yakılmalı. 500 bine yakın kişi denetimli serbestlik içinde. 70 bin tutuklu var geri kalanı mahkum 246 bin cezaevlerinde insan var ve her geçen gün artıyor. İnsanlar patlama noktasında ve buna devletin çözüm bulması gerekir. Af, cezaevlerinin ve cezaevlerinde yakınları olanların en önemli konusu" dedi.

Diğer POLİTİKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.