Erken seçim kararını Bahçeli mi açıklayacak?

Erken seçim kararını Bahçeli mi açıklayacak?
Kulislerde, 'erken seçim' kararını, 'başkanlık sistemi' tartışmasında AKP'ye önemli bir avantaj sağlayan Bahçeli'nin açıklayacağı konuşuluyor15.03.2018 15:16

Hükümet yetkilileri her ne kadar gündemde erken seçim olmadığını söylese de kamuoyunda her an bir erken seçim kararı alınabileceğine dair tartışmalar sürüyor. Bir süredir de Türkiye’nin bir erken seçime gideceği ve bu kararı da 15 Temmuz’un ardından ‘başkanlık sistemi’ni yeniden gündeme getiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklayacağı iddia ediliyor. Ancak MHP bu iddiayı reddediyor.

Erken seçim kararını Bahçeli mi açıklayacak?

‘Başkanlık sistemi’ tartışması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından 2016 Ekim’inde bir grup toplantısında yeniden gündeme getirilmiş ve o tarihten sonra konu hep gündemde kalmış, siyasetin gündemi de bu konu etrafında şekillenmişti. O günden bu yana siyasetin kilitlendiği 2019 seçimlerinin erkene çekileceğine dair iddialar da gündemden düşmedi.

Bahçeli 11 Ekim 2016’daki MHP Grup Toplantısı’nda “Ya Erdoğan Anayasa’nın öngördüğü Cumhurbaşkanlığı yetkilerine çekilsin, ya da getirin Başkanlık sistemini Meclis’e oylayalım” demişti. Bahçeli’nin açıklamasının hemen ardından Başbakan Binali Yıldırım, “Bahçeli’nin çağrısını kabul ediyoruz. Anayasa değişiklik önerisini Meclis’e getireceğiz” demişti.

BAHÇELİ: FİİLİ DURUM ORTADAN
KALKMALI


15 Temmuz darbe girişiminin ardından gündemden düşen ‘başkanlık sistemi’ önerisini yeniden gündeme getiren Bahçeli Grup Toplantısı’nda şunları söylemişti:

"Türkiye Cumhuriyeti’nin beka mücadelesi verdiği bugünlerde, siyasi iktidarın ve devletin en tepesinde bulunan Cumhurbaşkanının hukukla ters düşmesi geleceğimiz açısından çok mahsurlu, çok tehlikelidir. Bu açık tehlikenin bertaraf edilebilmesi için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve bizim açımızdan da en doğru, en sağlıklı olanı, Sayın Cumhurbaşkanı’nın fiilli başkanlık zorlamasından vazgeçmesi, yasa ve anayasal sınırlarına çekilmesidir. Şayet bu olmayacaksa, ikinci olarak, fiili durumun hukuki boyut kazanabilmesinin süratle yol ve yöntemlerinin aranmasıdır. İlk olarak AKP, hazırda tuttuğu veya üzerinde çalıştığı bir anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan daha önceki maddeleri de ihtiva etmek kaydıyla TBMM’ne getirmelidir. Milletvekilleri, ilkeleri ve inançları doğrultusunda vicdanlarının sesini dinleyerek oy kullanacaklar, bir karara varacaklardır. İkinci olarak bu anayasa değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulunda ya 367 sınırını aşarak kanunlaşacaktır ya da 330 eşiğinin üstünde kalarak referandum yoluyla milletin kararına sunulacaktır. MHP, Türk milletinin vereceği her karara saygılı ve bağlıdır. Türkiye’nin nasıl ve hangi sistemle yönetileceğiyle ilgili muamma bize göre kapanmalı, bu iş kökünden bitirilmelidir.”

'YENİKAPI RUHU'NDAN 'CUMHUR İTTİFAKI'NA

Bahçeli’nin 15 Temmuz’un ardından ‘Yenikapı ruhu’ adı verilen AKP-MHP ittifakını ‘başkanlık sistemi’ni gündeme getirerek bu ittifakı güçlendirmiş, en son ‘cumhur ittifakı’yla da bu birlikteliğin zirvesi yaşanmıştı. ‘cumhur ittifakı’yla birlikte seçim sisteminde değişiklik öngören kanun da AKP ve MHP tarafından hazırlanmış, tepkilere rağmen bir gecede yumruklar eşliğinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti.

'ERKEN SEÇİM' KARARINI BAHÇELİ Mİ AÇIKLAYACAK?


Kamuoyunda AKP-MHP ittifakı ve ‘cumhurbaşkanlığı seçimi’ yoğun biçimde tartışılırken, ‘erken seçim’ iddiaları da sürekli gündemde. Bu iddialardan biri de bir erken seçime gidileceği ve bu kararı da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklayacağı yönünde.

MHP: ERKEN SEÇİM YOK AMA OLURSA HAZIRIZ


Ancak Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre ise MHP kulislerinde bu iddia, 'yine siyaset terziliği yapılıyor' denerek reddediliyor. Yılmaz’ın ‘Erken seçim iddiası ve MHP’nin tavrı’ başlığıyla verdiği kulis haberde, MHP Genel Merkezi’nde, kulislerdeki erken seçim beklentisinin aksine bir hava olduğu ve ‘erken seçim yapılacağı’ bunun da ‘Bahçeli tarafından açıklanacağı’ iddiası gülümsenerek karşılanıyor. MHP’liler bu iddia için ‘yine siyaset terziliği yapılıyor’ değerlendirmesi yapıyor. Haberde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, erken seçimi gerektirecek bir durum olmadığını düşündüğü, parti yöneticileri de erken seçime gidilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdiği belirtiliyor. MHP yönetimi yine de bir erken seçim kararı alınacaksa bunun iktidar tarafından açıklanması gerektiğini düşünüyor. MHP kanadı “Öyle bir durum gelişti ki erken seçim zorunlu, kaçınılmaz hale geldi, o zaman zamanında yapılacak diye ısrar edecek halimiz yok. Parti olarak hazırlıklarımız şimdi olduğu gibi o süreçte de hızlanarak tamamlanır” diyor.

Diğer POLİTİKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.