İYİ Parti Milletvekili Özdağ: "Silahlanma anormal düzeyde"

İYİ Parti Milletvekili Özdağ: "Silahlanma anormal düzeyde"
İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, 696 sayılı KHK'da yer alan 'cezasızlık' maddesine ilişkin konuştu. Toplumsal silahlanmanın arttığına dikkat çeken Özdağ "Böyle bir ortamda nasıl böyle KHK çıkartırsınız, nasıl bunun arkasında durmaya devam edersiniz?" diye sordu. 27.12.2017 17:26

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında son çıkarılan KHK’lara ilişkin basın açıklaması yaptı. Ümit Özdağ tartışma yaratan 696 sayılı KHK’ya ilişkin “Verilere göre toplumda silahlanma anormal düzeyde. Böyle bir ortamda nasıl böyle KHK çıkartırsınız, nasıl bunun arkasında durmaya devam edersiniz?” dedi.

Özdağ, KHK’ya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu; “Erdoğan’ın 15 Temmuz FETÖ darbesini, otoriter, kişisel rejimini kurmak için bir araç olarak kullandığını bir kez daha gösterdi. Bu düzenlemenin sakın 15-16 Temmuz ile sınırlı olduğunu söylemeyin. Buna ne çocuklar inanır ne de başka kimse? Bu, doğru değil. Siz parlamenter demokratik sistemi savunanları ‘darbeci, terörist’ olarak nitelendirdiniz.  Bu sistemi savunanlara saldırılsaydı ve bu KHK’ya atıfta bulunsalardı ne olurdu? O zaman bu KHK yoktu ama artık var. Bunun izahı yok.”

‘TSK TEKRAR MİLLİ ORDU OLMALI’

Ümit Özdağ, ‘FETÖ’ davalarının TSK’ya zarar verdiğini anımsatarak üç ayaklı yeni bir milli güvenlik politikasının belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Özdağ şöyle konuştu: “Bu politikanın ilk ayağında milli birlik ve beraberliği güçlendirmek olmalıdır. Yıkılmayan iç cephe, mağlup olan orduları yeniden ayağa kaldırır. Bugün kağıt üzerinde çok güçlü bir Cumhurbaşkanısınız ama siz aynı zamanda milletin büyük kısmıyla duygusal bağı kalmamış bir Cumhurbaşkanısınız. Bu konu hakkında acil olarak tekrar düşünmelisiniz. Sizi benimsemeyen kişilerin de bu ülkenin vatandaşı olduğunu kabul etmeli ve onları aşağılamaktan vazgeçmelisiniz. İkinci olarak, uluslararası ilişkilerde milli menfaatlerin öncelenmesi gerekiyor. Üçüncü olarak; TSK, FETÖ’den temizlenirken, tekrar milli ordu konumuna gelmesi için politika oluşturulmalı.”

Diğer POLİTİKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.