Umut Oran İstifa etti!

Umut Oran İstifa etti!
Umut Oran, 3 yıldır sürdürdüğü Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti. 27.01.2018 13:47

CHP’li Umut Oran, "Sosyalist Enternasyonal’in Suriye'de yaşanan süreci doğru analiz etmeyen, emperyalist ülkelerin PKK/PYD’ye verdiği silahları göz ardı eden bir açıklamayı kendisine danışılıp bilgi dahi verilmeden" yayınladığını belirterek 3 yıldır sürdürdüğü Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

Yaşanan sorunlardan AKP hükümetlerinin sorumlu oldugunu belirten Umut Oran, “Ancak bunların ve sayılabilecek binlerce gerekçenin varlığı, Mehmetçiğimizin teröre karşı hakli ve meşru bir mücadele verdiği gerçeğinin önünde değildir” dedi.

"SİYASET, ZAMANI GELİNCE TAŞINAN TÜM UNVANLARDAN VAZGEÇEBİLMEKTİR"

İstifasını bu sabah erken saatlerde yaptığı yazılı açıklama ile duyuran CHP’li Umut Oran, basın açıklamasında şunları kaydetti:

"Benim için siyaset; şartlar ne olursa olsun makam ve unvan peşinde koşmak değil, bedeli ne olursa olsun vatanın ve milletin bekası için ilkeli durmayı başarmak ve zamanı gelince taşınan tüm unvanlardan vazgeçebilmektir. Cumhuriyetimizin kurucusu ve CHP’nin ebedi Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ten öğrendiğim ilk şey: Bireysel ikbali yok sayıp milletin bekası için mücadele etmektir. Bu anlamda siyasi hayatımda attığım her adımda referansım büyük Türk milleti ve onun bekası olmuştur.

2015 yılından beri üzerimde taşıdığım Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevimden Enternasyonal tarafından 25 Ocak 2018 gece yarısında yayınlanan “SE, Suriye’deki Yeni İnsani Felaket Konusunda Uyarıyor!” başlıklı açıklama sebebiyle istifa ediyorum.

"KABUL EDİLEMEZ"

Zira Mehmetçiğin Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerine karşı mücadelesinde haklı olduğuna ve hiçbir gerekçenin eli kanlı terör örgütlerine karşı mücadeleye darbe vurmaması gerektiğine inanıyorum. Açıklanan metnin “bölgede yaşanan süreçleri doğru analiz etmediğini, emperyalist ülkeler ABD ve batı tarafından sınırsızca silahlandırılan, her türlü eğitimle yetiştirilen terör örgütü PKK/YPG’yle ilgili uluslararası toplumu doğru bilgilendirmediğini ve Suriyelilerin tamamının söz hakkı olan Suriye Devletinin bütünlüğünü yeterince gözetmediğini” düşündüğüm için “kabul edilemez” buluyorum.

Oran'ın yaptığı yazılı açıklamanın tamamı şu şekilde:Diğer POLİTİKA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.