Sancaktepe Yağlı Güreşleri’nde “Altın Kemer” sahibini buldu

Sancaktepe Yağlı Güreşleri’nde “Altın Kemer” sahibini buldu
Sancaktepe Belediyesi tarafından bu yıl 25.’si düzenlenen Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan Ali Gürbüz oldu.28.08.2018 13:58

Sancaktepe Yağlı Güreşleri’nde Altın Kemeri Ali GÜRBÜZ Kazandı

25 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşen Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri, Türkiye'nin ünlü başpehlivanlarını buluşturdu. Kırkpınar'ın rövanşı olarak gösterilen güreşler de 34’ü başpehlivan olmak üzere 90 güreşçi mücadele etti.
 
Samandıra da düzenlenen Geleneksel Sancaktepe Yağlı Güreşleri programına Sancaktepe Kaymakamımız Adnan ÇAKIROĞLU, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM, Türkiye'nin ünlü başpehlivanları, davetliler ve çok sayıda güreş sever katıldı.
 
350 bin lira ödüllü Sancaktepe Yağlı Güreşlerinin açılış konuşmasını yapan Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM, organizasyonun 25.’sini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "Mükemmel katılım var. Organizasyona 34’ü başpehlivan olmak üzere 90 sporcumuz katıldı. Geçmişten bugüne başpehlivan olan Recep Kara, Ali Gürbüz, Fatih Atlı ve İsmail Balaban dâhil olmak üzere efsane isimler Sancaktepe’de." diye konuştu.


Sancaktepe Belediyesi olarak sporu sevdirmeye çalıştıklarını aktaran ERDEM, şunları kaydetti: "Ata sporumuz güreşe destek vermeye devam edeceğiz. 7 ay önce Şehit Selim Topal Er Meydanı’nın temelini attık. Toprak serimi devam ediyor, çimleri yetişmedi. Türkiye’ye örnek tesis olacak. İnşallah bu organizasyonun 26.’sını burada yapacağız. ‘’
 
Güreş severlerin ilgisinden de memnun olduklarını belirten Erdem, "Sancaktepe’de güreşler geniş katılımlı seyirciyle organize ediliyor. Bu artarak devam edecek. Ata sporumuzu sahipleniyoruz, komşularımız da sahipleniyor. Güreş deyince Türk sporcular akla geliyor, bugün onların torunları burada mücadele veriyor." diyerek sözlerini tamamladı.
 
İlçemize ülkemizin dört bir yanından gelen başta başpehlivanlarımız olmak üzere tüm saygıdeğer konuklarımızı Sancaktepe'de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Kaymakamımız Adnan ÇAKIROĞLU ise, '' Belediyemiz tarafından 25'incisi organize edilen Sancaktepe yağlı güreşlerini gerçekleştirmek için buradayız. Yağlı güreş müsabakalarının ilçemize, ülkemize hayırlı olmasını dileyerek konuşmama başlamak istiyorum’’ dedi.

 
Güreşin tarihimizde önemli bir yeri olduğunu söyleyen Kaymakamımız Adnan ÇAKIROĞLU, “  "Er meydanı ve Türk güreşi, insan merkezli büyük bir medeniyetin oluşturduğu yaşam biçimidir. Türk güreşinin geleneksel olarak içinde barındırdığı ağalık, altın kemer, zembil, kispet, cazgır, davul-zurna, peşrev, yağlanma, pehlivan ve başpehlivanıyla bizim değerlerimizi ve kimliğimizi yansıtan, kendine has gelenekleriyle UNESCO'nun kültür mirası listesine girmiş marka değerimizdir” ifadelerini kullandı.
 
Milli değerlerimizin ve kültürümüzün yaşatılması, korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için Güreşlerin büyük önem taşıdığını belirten Kaymakamımız ÇAKIROĞLU, “bu etkinlik aynı zamanda birliğimizi, beraberliğimizi,  kardeşlik ve dostluğumuzu da pekiştirmektedir” şeklinde konuştu.

Finalde Recep Kara’yı mağlup eden Ali Gürbüz, başpehlivanlığı kazandı. Ali Gürbüz’ün madalyasını Sancaktepe Kaymakamımız Adnan ÇAKIROĞLU ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM birlikte verdi. Ali Gürbüz, ayrıca 30 bin lira birincilik ödülünün de sahibi oldu.Son iki senenin şampiyonu Fatih Atlı, çeyrek finalde elenerek altın kemerin sahibi olma şansını değerlendiremedi.
 
Sonuçlar:

Sancaktepe Yağlı Güreşleri’nde dereceye giren sporcular şunlar:

Başpehlivan: 1- Ali Gürbüz 2- Recep Kara 3- İsmail Balaban 3- Turan Balaban
Başaltı: 1- Mustafa Taş 2- Müren Mutlu 3- Gökhan Öz 3- Kenan Aydın
Büyük Orta: 1- Zafer Dama 2- Davut Demir 3- Serkan Çavuşoğlu 3- Fatih Al
Küçük Orta Büyük: 1- Murat Sert 2- Ali Turan 3- Arda Taşanar 3- Cafer Hami Çarkacı
Küçük Orta Küçük: 1- Özkan Şahin 2- Serdar Solak 3- İbrahim Karaduman 3- Mustafa Ergin
Deste Büyük: 1- Temel Altıntaş 2- Emircan Aslan 3- Enes Kösemusul 3- Şükrü Karapınar
Deste Küçük: 1- Alican Türk 2- Emircan Boğaz 3- Mustafa Sefa Lale 3- Ahmet Özlü
Ayak: 1- Furkan Taş 2- Tuncay Pırıldak 3- Engin Çetin Genli 3- Oğuzhan Uysal
Tozkoparan: 1- Batuhan Uzun 2- Hacı Ramazan Konak 3- Alaattin Pala 3- Mert Sezer


Diğer SPOR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.