Belçika'da başarılı bir Türk Başkan..

Belçika'da başarılı bir Türk Başkan..
1979 yılında Belçika'nın Liege kentinde doğan ve belediye başkan yardımcılığına kadar giden İsmail Kaya'nın başarı hikayesini anlatacağız.15.08.2018 19:34

1979 yılında Belçika'nın Liege kentinde doğan ve belediye başkan yardımcılığına kadar giden İsmail Kaya'nın başarı  hikayesini anlatacağız.

RÖPORTAJ : MEHMET UZUN (GİRESUN)


Mehmet Uzun: Başkanım kendinizi tanıtır mısınız?

İsmail Kaya: Dedem Belçika'da maden ocaklarında çalışmış. 1979 yılında Belçika'da doğan bir kardeşinizim. Annemde Belçika doğumlu babam da 1970'lerde Belçikaya gelmiş. Ben ve kardeşlerim hep Belçika'da büyüdük.Tüm öğrenimi Belçika'da yaptım. Fransızca  İngilizce ve Türkçe'yi çok iyi bilirim.


Mehmet Uzun: Başkanım öğreniminizden sonra iş hayatınıza nerde nasıl başladınız?

İsmail Kaya:1998'de okuldan mezun olduktan sonra bir reçel fabrikasında operatör olarak  2 yıl çalıştım.Sonra bir inşaat şirketinde  vinç operatörü olarak çalıştım.

Mehmet Uzun: Peki başkanım Belçika  gibi bir yerde siyasete nasıl girdiniz? İsmail Kaya:2000 yılında Belçika sosyalist partisine üye oldum ve siyasete bir fiil girmiş oldum.2005 yılında araç muayene istasyonuna memur olarak girdim.O zaman bulunduğum Liege ilçesinin sosyalist parti ilçe başkanlığını  yaptım.2006 yılında belediye başkan yardımcılığına girerek kazandım.


2006 yılında seçime girecek belediye meclisine 332 oy alarak girdim.2006 ile 2012 yılları arasında ordaki başarılı çalışmalarım nedeniyle beni belediye başkan yardımcılığına getirdiler.2012 yılında tekrar seçime girdim,oylarımı yüzde yüz otuz artırarak 4.sıraya geldim ve belediye birinci başkan yardımcılığına geldim. Halada bu görevimin başındayım.Önümüzdeki Ekim ayında mahalli seçimlerde tekrar belediye baskan yardımcılığı için adaylığımı koyuyorum.Oylarını artırarak yine kazanacağım insallah.

Mehmet Uzun: Peki başkanım orda Türklere ne gibi faydalarınız var?

İsmail Kaya:Güzel bir soru 2 tane Türk memur belediyeye işe aldım bizim ilçeye gelen tüm Türk kardeşlerime  her türlü maddi manevî desteği veriyoruz.Benim belediye başkan yardımcılığı yaptığım  ilçenin nüfusu 13500.Ve burda gerek Belçikalılar gerekse başka milletler tarafından seviliyoruz.Mehmet Uzun: Peki başkanım şu an Belçika'da ne işle meşgulsünüz? İş hayatınız nasık gidiyor?

İsmail Kaya: Belçika'da şirketimiz var. Kardeşimle beraber çalışıyoruz. Ayrıca Türkiye'de de yatırımlarımız var. Olmaya da devam edecek.

Mehmet Uzun: Peki başkanım ordan siz Türkiye'yi nasıl görüyorsunuz?

İsmail Kaya: Ben Türkiye'yi batının lokomotifi olarak görüyorum. Belçikalılar ve batı turizm yönünden Türkiye'ye çok sempati duyuyorlar. Bende onların Türkiye'ye  gelmeleri için  elimden geleni yapıyorum.Ve de özellikle  Giresun'a  gelmeleri için teşvik ediyorum

Mehmet Uzun: Başkanım Belçika'da  doğdunuz büyüdünüz bu konuda ne demek istersiniz?

İsmail Kaya: Belçika anamız Türkiye babamız  ikisini de seviyorum. Ama tabi ağırlık güzel ülkem Türkiye'den yana.

Mehmet Uzun: Son olarak söylemek  istediğiniz bir şey varmı?

İsmail Kaya:5 gün Türkiye'deyim sonra seçim çalışmaları için gideceğim  burdaki işlerimi ve akrabalarımı görmeye geldim.Mehmet Uzun: Başkanım bizde  Giresunlu bir STK temsilcisi olarak size başarılar diliyoruz.

İsmail Kaya:Bende size teşekkür ediyorum bana bu fırsatı verdiğiniz icin teşekkür ederim. Zaten yılda 2 kere geliyorum seçimden sonra görüşmek dileği ile sizi cok seviyorum.

Diğer YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.