Büyük Valide Han'ın çatısına çıkma yasağı

Büyük Valide Han'ın çatısına çıkma yasağı
İstanbul Eminönü'ndeki 'Büyük Valide Han'ın kubbesi, boğaza karşı zıplayıp fotoğraf çektirmek isteyenler ve reklam çekimi yapan ekiplerin temposuna dayanamadı. 30.12.2017 13:10

Kösem Sultan tarafından 17. yüzyılda yaptırılan Eminönü Mercan’daki ’Büyük Valide Han’ın kubbesi, boğaza karşı zıplayıp fotoğraf çektirmek isteyenler ve reklam çekimi yapan ekipler yüzünden çöktü.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihi yapıyı korumak için Haziran 2016’da koyduğu “Çatıya çıkma yasağı”nı dinleyen yok.

SÜRESİZ KAPATILDI AMA..

Muhteşem boğaz manzarası sebebiyle, sosyal medya paylaşım sitesi İnstagram’a fotoğraf koyanların vazgeçilmez mekanı haline gelen Büyük Valide Han’ın  girişine Turizm Bakanlığı tarafından asılan uyarı levhasında  “Can, mal ve çevre güvenliği açısından bu alan süresiz olarak kapatılmıştır” yazıyor.  

PARA KARŞILIĞI YASAĞI DELİYOR

Fakat kubbenin üzerinden fotoğraf meraklısı ziyaretçiler eksik olmuyor.  İddiaya göre han bekçileri para karşılığı yasağı deliyor. Parayı vereni çatıya çıkartmayı sürdürüyor. Kubbeye en büyük zararı, zıplayarak fotoğraf çektirme merakı ve ekip halinde, ağır malzemelerle çıkan kullanan profesyonel çekim yapanlar veriyor. 

Diğer YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.