İsmini değiştirmek isteyenlere iyi haber

İsmini değiştirmek isteyenlere iyi haber
Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle mahkemesiz ad-soyad değişikliği yaptırabilecekleri açıkladı.21.12.2017 13:41

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle vatandaşların bir defaya mahsus mahkemeye gerek kalmadan, ad-soy ad  değişikliği yaptırabilecekleri bildirildi.

Ad ve soyadı kanununa aykırı olan isimlerin değiştirilmesi için, mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan bir kereye mahsus bu değişikliğin, nüfus müdürlüklerine başvurulması halinde gerçekleştirilebileceği kaydedilen açıklamada, şu bilgiler yer verildi;

"Bilindiği üzere Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 7039 Sayılı Kanun, 03 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Ad veya soyadını değiştirmek isteyen vatandaşlarımızın müracaatlarını, iki yıl içerisinde yerleşim yerinde bulunan nüfus müdürlüğüne yazılı olarak yapmaları gerekmektedir. Müracaatların kişinin bizzat kendisi veya ad / soyadını değiştirmek isteyen kişinin bu yöndeki talebini içeren vekâletnameyi ibraz eden vekili tarafından yapılması esastır. Ayrıca yerleşim yeri aynı olan aileden ergin çocukların soyadı değişikliği müracaatlarını anne veya babaları ile birlikte yapmaları gerekmektedir. Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız ad veya soyadı değişikliğine ilişkin taleplerini dış temsilciliklere yapabileceklerdir. Ad ve soyadı değişikliğine ilişkin tüm müracaatlar, 3 Kasım 2019 tarihinde mesai bitimine kadar kabul edilecek olup, bu tarihten sonra yapılacak müracaatlar işleme alınmayacaktır."

Diğer YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.