Tek kadın müteahhit Oylum Işık'tan ödüllü projeler

Tek kadın müteahhit Oylum Işık'tan ödüllü projeler
Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği , ‘’Sign of City Awards’’yarışmasında, en iyi konut kategorisinde yarışan,Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin’Yeni Poyracık Palas’’ isimli projesi ilk 5 arasındaydı.06.12.2017 14:29SIGN OF THE CITY AWARDS YARIŞMASINDA ‘’IŞIKLAR YAPI SAĞLIĞI MERKEZİ’’NİN NİŞANTAŞI’NDAKİ BİNASI PREMIUM PROJE SEÇİLDİ
 
Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin kurucusu, Oylum Işık tarafından tasarlanan ve uygulaması gerçekleştirilen ‘’ YENİ POYRACIK PALAS ‘’ adlı konut, en iyi konut kategorisinde “Premium Proje ’’ seçildi.
 
Hürriyet Gazetesi’nin 2014 yılından bu yana düzenlediği bu yarışma sektörün en saygın yarışmalarından biri.Birçok farklı kategoride yarışan projeler,sektörün duayenleri arasında kabul edilen jüri üyeleri tarafından seçilerek belirleniyor.
 
ŞİŞLİ BELEDİYESİ’NİN TEK KADIN MÜTEAHHİTİ MİMAR OYLUM IŞIK NİŞANTAŞI’NDAKİ BİNASI İLE ‘’ENİ İYİ KONUT ‘’KATEGORİSİNDE PREMIUM PROJE SEÇİLDİ

Şişli Belediyesi’nde faaliyet gösteren tek kadın müteahhit olan Oylum Işık, projesinin yaklaşımını‘’bulunduğu semtin dokusuna saygı gösteren ve modern zamanın diline sahip bir yapı’’ olarak tanımlıyor.


 

‘’YENİ POYRACIK PALAS‘’ BİNASI NİŞANTAŞI’NA İMZA ATACAK NİTELİKTE


Kentsel dönüşüm yasasının yapısal dönüşümleri hızlandırdığını belirten Işık, yeniden yapılan binaların semtlerin korunması ve gelişmesi üzerindeki etkisine dikkat çekiyor.Uydu projelerle ortaya çıkan ‘kentleşmenin büyürken semtleşmenin yok olma tehdidinin önemini vurguluyor.
Dönüşümün; ancak doğru tasarım ve estetik kararlarla, gerçekleşeceğine inanan Işık, semte değer katacak yaklaşımın bu şekilde gerçekleşeceğini belirtiyor.
 
Oylum Işık’ın bu yaklaşımla yürüttüğü ve tamamladığı Yeni Poyracık Palas projesinin, en önemli özelliği;tasarımının mahalle dokusuyla uyumu ve bu doku içerisinde ‘fark edilmeden dikkat çekmeyi’ başarması olmuştur.
 
Bomonti Hilton Oteli’nde 28 Kasım Salı akşamı, gerçekleşen yarışmada en iyi konut kategorisinde Nişantaşı bölgesinde yer alan ‘’Yeni Poyracık Palas’’ isimli yapı, ilk 5’te sergilenen projeler arasında yer aldı.
 
________________________________________

Oylum Işık Hakkında1994 yılında YTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi programını tamamlayan Işık, Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi’nin de kurucusudur.
 
1995-1997 yılları arasında Yapı Fuarlarında‘Amacına Uygun Düzenlenmiş Stant’kategorilerinde tasarım ödülleri almıştır.
 
2002 yılında ‘ Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali Mimari Proje Yarışması’nda birincilik ödünü alan Işık, 2004 yılında Bartın Mimarlar Odası’nın İlk Kadın Başkanı seçildi.
 
Takip eden yıllarda Rusya, Gürcistan, Abkhazıa ve Lüksemburg gibi yurt dışı ve yurt içinde, mimari ve iç mimari alanlarında pek çok projeye imza atmıştır.
 
2010 yılından itibaren hem mimari proje hem de inşaat uygulamalarına İstanbul’da devam eden Oylum Işık; birbirinden faklı ölçekli projeleri hayata geçirmeye devam etmektedir.
 
Kentsel dönüşüm uygulamalarının hem mimari tasarımlarını hem de inşaatını üstlendiği Maltepe de Eğitim binası, Nişantaşı’nda Yeni Poyracık Palas projesinin ardından yine Nişantaşı’nda devam eden diğer kentsel dönüşüm projelerini ve mimarlık hizmetlerini dinamik kadrosuyla sürdürmektedir.
Diğer YAŞAM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.