Dersim’de 30 köy boşaltılmak isteniyor

Dersim’de 30 köy boşaltılmak isteniyor
Dersim’deki 30 bölgede 1-15 Temmuz tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan edildi. Kararı muhtarlara tebliğ eden Jandarma, yurttaşların bölgeleri terk etmesini istedi. Boşaltılacak yerler arasında Merkez, Nazımiye, Ovacık, Hozat ve Pülümür bölgelerindeki köyler yer alıyor02.07.2019 01:56

Dersim merkez ile Ovacık, Nazımiye, Pülümür ve Hozat ilçelerinin kırsalında bulunan 30 bölge için 1-15 Temmuz tarihleri arasında yasak kararı alındı. Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’nın talebiyle Tunceli Valiliği’nin aldığı kararla, 30 alan özel güvenlik bölgesi olarak ilan edildi. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu gereğince alınan karar, İl Jandarma Komutanlığı tarafından köy muhtarlarına tebliğ edildi.

Kararda, yasağın ilan edilen alanlarda bulunan yurttaşların da bölgeyi terk etmeleri isteniyor.

Yasaklanan bölgeler

Özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerler şöyle:

* Merkez: Balideresi, Kutudere, Kurutlu Dere, Tapantepe, Karameşe, Baylık/Körtepeleri bölgeleri.

* Nazımiye: Dokuzkayalar, Tavuklu/Doğantaş bölgeleri.

* Ovacık: Balkayalar, Kazanç Mah., Gayretbaba, Yağışlı Mah., Doğanca/Aktaş Deresi, Sincikyayla, Maden Deresi, Karadere, Yarpuzlu Mah., Ali Geçidi Sırtı, Eroğlu Mah., Mercan Dağları, Kıran Deresi, Kınıkan Tepe, Golan Yaylası, Eğerci Mah., Aslıca Köyü bölgeleri.

* Hozat: Beyazdağ, Kinzir Ormanları, Çığırlı Yaylası bölgeleri.

* Pülümür: Kızılmescit Köyü bölgesi.

Diğer YURT HABER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.