Karan, '' Fındıkta tartışma değil, çözüm istiyoruz'' dedi

Karan, '' Fındıkta tartışma değil, çözüm istiyoruz'' dedi
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta kangren hale gelen sorunların bilinmesine rağmen iktidarı, muhalefeti siyasilerin birbirlerini suçlayarak dar alanda top çevirdiğini kaydetti. Karan yaptığı açıklamada, fındıkla ilgili tartışma değil, çözüm istediklerini ifade etti.20.10.2018 20:02Fındıkta yaşanan sorunların siyasilerin birbirlerini suçlamaması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu araştırma veya soru önergeleriyle çözülemeyeceğinin altını çizen Karan, siyasileri fındık konusunda samimiyete davet etti. Karan, siyasiler fındık üzerinden popülist politikalar yürütürken tekelci firmanın atı alıp Üsküdar’ı geçeceğini belirtti.

Siyasilere bugüne kadar kiminle istişare ederek fındıkta yaşanan sorunları çözmeye çalıştıklarını soran Karan, “iktidarı, muhalefeti sayın siyasiler bırakın artık fındık ve fındık üreticisi için çok çalışıyoruz pozlarını. Lafla peynir gemisi yürümüyor, icraatınızı görelim. Sorunları bize veya başka üretici temsilcilerine sorma tenezzülünde bulunmuyorsunuz ama biz yine üreticilerimiz adına size aktaralım. Fındık üretimden pazarlamaya kadar sorun yumağı. Üretimden başlayacak olursak üretici ve bahçeler yaşlandı. Yaşlılığa bağlı olarak üretim her geçen yıl düşüyor. Bahçeler miras yoluyla parçalandığı ve ekonomik bir getiri sağlamadığı için üretici bahçesine girmiyor ve bahçeler ormana dönüşüyor. Üstüne üstün son yıllarda fındığa musallat olan külleme hastalığı verim ve kalitenin düşmesine nede oluyor. Üretimde yaşanan tüm bu sorunlara rağmen üretici yine de üretiyor ve ülke ekonomisine katkı sunmaya çalışıyor. Peki, üretimde yaşanan bu sorunlar karşısında siyasiler ne yapıyor? Sadece bir birini suçluyor. Sonuç, üretim düşüyor, elde var sıfır.

SİYASİLER HALEN GEÇEKTEN ANLAMDA TEKELİN FARKINDA DEĞİL Mİ?

Fiyat ve pazarlama sorunlarına gelecek olursak, aslında sektörde yaşanan fiyat istikrarsızlığını ve kapitülasyonu sağır sultan dahi duydu ama ne hikmetse siyasilerimiz bu konuyla da ilgili bir birini suçlamaktan öte ileri gidemiyor. Fındık fiyatının bu sezon 3 dolar değerinde veya 15 liranın altında olmaması gerektiğini söyleyen siyasiler Kasım ayına geldik fındık fiyatı halen 12.50, 13 lira da çakılıp kaldı. Bu fındık fiyatı ne zaman 15 lirayı görecek? Üreticinin elinde ürün kalmayınca mı yükselecek? Eylül ayında beri açıklama yapmaktan ileri fındık fiyatının artması için ne yaptınız?


Biz son 3-4 yıldır fındıkta tekel oluşuyor, tekelci zihniyet kapitülasyon uyguluyor diye diye sonunda sizde tekelci zihniyeti kabul ettiniz ama önüne geçmek için bir çaba ve çalışmanızı göremedik. Görsek rekoltenin düşük olduğu ve döviz kurunun tavan yaptı bir sezonda dolar bazında geçen sezon 3 dolar olan fındık fiyatı 2 dolara düşmezdi. Çok acıdır ki, Türk fındığını tekelci firma dizayn ediyor ve yönetiyor. Siyasilerde izliyor. Fiyat istikrarsızlığı ve tekelci firma ilgili de sonuçta sıfır. Tekrarlayacak olursak siyasilerden bir birlerini suçlamaktan vazgeçip yapıcı çözüm üretmelerini bekliyoruz. Başka Türk fındık üreticisi ve fındık yok” dedi.

Karan, Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekilliği tarafından fındıkta araştırma komisyonu kurulmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan önergeye ret oyu veren milletvekillerini ise üreticiler adına kınadıklarını sözlerine ekledi.

Mehmet UZUN

Diğer YURT HABER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.